Nejlepším městem pro byznys na Karlovarsku jsou Mariánské lázně

6.10.2011 Ekonom.cz str. 00

Lázeňské město na západě Čech své regionální prvenství získalo i loni. Mariánské lázně uspěly především v kategoriích kvalita lokality a podmínky pracovního trhu. Na druhém místě v kraji skončil Ostrov, třetí Cheb.

Související
Nejlepším městem pro byznys na Plzeňsku jsou KlatovyTagy
Město pro byznys 2011, Karlovarský kraj, Mariánské lázněMěsto pro byznys 2011Karlovarský kraj:

1. Mariánské lázně

2. Ostrov

3. Cheb

Rok 2010:

1. Mariánské lázně

2. Karlovy Vary

3. Ostrov
Srovnávací průzkum týdeníku Ekonom Město pro byznys 2011 odhalil ve čtvrtek dalšího vítěze regionálních kol. V Karlovarském kraji vyhrály Mariánské lázně, které uspěly v konkurenci sedmi hodnocených měst i v loňském roce.

Druhý byl v krajském hodnocení Ostrov, třetí místo získal Cheb, který si oproti roku 2010 polepšil o jedno místo.

Podnikatelé nejsou nadšeni
Mariánské Lázně těží zejména z kvalitní lokality, v níž se nacházejí. Například se mohou chlubit nízkým znečištěním ovzduší, oproti roku 2010 zde klesla kriminalita o téměř 15 procent. Sedmiprocentní nezaměstnanost je nejnižší na celém Karlovarsku.

Někteří podnikatelé si ale stěžují na nedostatek kvalitních pracovních sil. „To je alespoň z mého pohledu jediným negativem podnikání v tomto městě. Jinak jsem se vším, včetně přístupu radnice, naprosto spokojena a naše firma zde bude působit i nadále,“ říká Hana Vlášková, jednatelka stavební společnosti Všestav Mariánské Lázně.

Přitom právě v kategorii průzkumu mezi podnikateli získaly Mariánské lázně výrazně špatné dílčí hodnocení. Proto tajemník městského úřadu Miroslav Jašíček nabádá podřízené ke vstřícnosti vůči obyvatelům města. „Říkám jim, chovejte se tak, jak by se vám líbilo, aby jednali úředníci s vámi,“ uvedl pro týdeník Ekonom při přebírání ocenění tajemník Jašíček.

Lázně, park, školka
Pro lázeňské město je klíčovým předmětem podnikání turistika a cestovní ruch. „Těžký průmysl zde nemáme prakticky žádný, proto je konkurence mezi podnikateli opravdu tvrdá, což podporuje kvalitu,“ vysvětluje starosta města Zdeněk Král.

Do budoucna radnice plánuje revitalizaci Centrálního parku ve městě. „Bude se jednat o projekt za 160 milionů korun, přičemž bychom na něj měli dostat dotaci z Evropské unie, část uhradíme ze svého,“ uzavírá Král.

Město podle tajemníka Jašíčka vychází vstříc hlavně investorům, s nimiž konzultuje změny v územním plánu. Nedávno v Mariánských lázních skončila velká investice – výstavba mateřské školy za 60 milionů korun pro 120 dětí. „Teď máme jen mírný převis zájemců o místa ve školce,“ dodal Jašíček.

Transparentní, tedy levnější
Ostrov, který obsadil v průzkumu stříbrnou pozici, nyní dokončuje výběrové řízení na přestavbu zámku za více než 200 milionů korun. Místostarosta Milan Matějka týdeníku Ekonom prozradil, že příští týden budou na úřadě otevírat 21 obálek od firem, které se o zakázku ucházejí.

„Doufám, že se nám transparentností vyhlášení této veřejné zakázky podaří ušetřit tak 20 procent nákladů,“ dodal Matějka.

Unikátní průzkum Město pro byznys hodnotí 205 měst a 22 pražských obvodů podle 50 kritérií v šesti oblastech podnikání. Partnery srovnávacího průzkumu, jenž vyhlašuje týdeník Ekonom, jsou zpracovatel výzkumu agentura Datank a společnost Eurovia CS.

——————————————————————————–

FOTO: Vítězové Ceny týdeníku Ekonom Město pro byznys Karlovarského kraje 2011:

Zleva: tajemnice Jana Punčochářová a místostarosta Milan Matějka z Ostrova (2. místo), tajemník Městského úřadu Mariánské Lázně Miroslav Jašíček (1. místo Města pro byznys Karlovarského kraje 2011) a místostarosta Chebu Vladimír Hartmann (3. místo).

URL| http://ekonom.ihned.cz/c1-53124690-nejlepsim-mestem-pro-byznys-na-karlovarsku-jsou-marianske-lazne