Nejlepším městem pro byznys na jihu Moravy je Veselí n.M.

7. 11. 2013, blesk.cz

V jihomoravské kole druhý skončil Vyškov, třetí byly Hustopeče. Veselí nad Moravou bodovalo zejména v hodnocení přístupu veřejné správy. Podle místostarosty Veselí nad Moravou Petra Kolaříka (KDU-ČSL) se podnikatelé ve městě podílí na jednání v odborných komisích nebo na přípravě územního plánu. “Oboustranná komunikace nám pomáhá,” uvedl Kolařík.

Vyškov dostal od poroty pozitivní hodnocení v testu elektronické komunikace. Podle poroty se radnici daří ekonomicky rozvíjet město, má hodně lékařů a nízké ceny za svoz odpadu. Třetí Hustopeče zaujaly porotu například dobrou dopravní dostupností díky dálnici, která vede poblíž města.

Mezi oceněnými byla dnes i jedna firma. Společnost PEGAS – GONDA ze Slavkova u Brna, která vyrábí pásových pil na kov, přispěla půlmilionovou částkou na budování komunikace ve městě.

Obce s rozšířenou působností se ve srovnávacím výzkumu hodnotí na základě 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí, na podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Výzkum vyhlašovaný týdeníkem Ekonom srovnává v celé zemi 205 obcí a 22 pražských městských částí. Využívá data nezávislých zdrojů i průzkumů mezi podnikateli.

Sleduje se například počet firem a podnikatelů v obci, podíl malých a středních firem, kupní síla spotřebitelů, konkurence v regionu, cena stavebních pozemků či bytů a jejich dostupnost či nezaměstnanost. U měst se hodnotí třeba úspěšnost při získávání dotací, hospodaření radnic, výše poplatků a daní, dostupnost a ochota úředníků i rychlost vyřizování agendy.

Celostátní kolo soutěže se uskuteční 10. prosince. Loni jej vyhrál Přelouč z Pardubického kraje.