Nejlepším městem pro byznys je Humpolec. K prvenství mu pomohla infrastruktura a vstřícní úředníci

11. 12. 2013, iHned.cz

Města pro byznys

1. Humpolec
2. Příbram
3. Dobruška
4. Benešov
5. Milevsko
6. Velké Meziříčí
7. Blatná
8. Vimperk
9. Litovel
10. Pelhřimov

Která města v České republice jsou pro úspěšné podnikání jako stvořená? V letošním srovnávacím výzkumu Město pro byznys si pro zlatou medaili a cenu týdeníku Ekonom došel po pěti letech Humpolec. K prvenství městu dopomohla dobrá infrastruktura, ve srovnání s celorepublikovým průměrem o polovinu vyšší zastoupení velkých zaměstnavatelů, dostatek studentů v odborném vzdělávání, vstřícní úředníci, kvalitní podnikatelský obsah webových stránek nebo výsledky testu elektronické komunikace.

Na druhé příčce se umístila Příbram. Třetí místo ve srovnávacím výzkumu, který již šestým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy, obsadila podruhé Dobruška. Výzkum zpracovala agentura Datank.

“Mezi dobré podmínky pro podnikatele můžeme v Humpolci řadit i podprůměrné ceny vodného a stočného a ve srovnání s průměrem České republiky je pro podnikatele i nižší daň z nemovitosti. Politika města v oblasti nastavování podnikatelských poplatků, především lázeňského či rekreačního, poplatku z ubytovací kapacity nebo za stánek patří v rámci České republiky k těm příznivějším,“ uvedl analytik agentury Datank Ondřej Pivoňka.

“V Humpolci je konzistentní řízení města už 23 let. Nemění se politická reprezentace jako v jiných městech. To může být jeden z důvodů našeho vítězství. Radnice také navázala dobrý kontakt s podnikateli. Snažíme se s nimi diskutovat. Z umístění v předchozích letech, kdy jsme často končili druzí, jsme si vzali ponaučení a snažili se mnoho věcí zlepšit. Proto jsme rádi, že po pěti letech se nám znovu podařilo zvítězit,“ říká starosta Humpolce Jiří Kučera.
Příbram s vysokým podílem učňů

Druhá Příbram přesahuje zbytek republiky v podílu učňů a studentů odborných škol, a to téměř o
30 procent. Nadprůměrná je i úspěšnost v získávání EU dotací, výdaje na veřejnou dopravu či likvidita. Dobré hospodaření radnice dokládají i výrazně nižší náklady na dluhovou službu.

Poměrně úspěšná je Příbram i v kritériích, která může radnice přímo ovlivnit, jako je obsah webových stránek z hlediska podnikatelů, rozsah úředních hodin a rozsah služeb turistického či městského informačního centra. Daň z nemovitosti pro podnikatele je nastavena na nejnižší možnou úroveň. Svou radnici ohodnotili pozitivně i podnikatelé v průzkumu veřejného mínění. Nejčastěji byli spokojeni s odbornou kompetencí úředníků a rychlostí vyřizování agendy.

Třetí Dobruška má pátý největší počet úředních hodin. Podnikatelé na své radnici nejvíce oceňují odbornou kompetenci úředníků a rychlost vyřizování agendy. Také se vyznačuje nízkými cenami stavebních pozemků (téměř 70 procent pod celorepublikovým průměrem) a nižší jsou zde i ceny bytů (ve srovnání s průměrem ČR téměř o pětinu). Radnice Dobrušky vykazuje vysokou likviditu, nadprůměrné kapitálové výdaje a podprůměrné náklady na dluhovou službu.

Dále doporučuje

Podnikatelé a radnice na jedné lodi? Jak kde. Nejlépe komunikují ve Vimperku – čtěte ZDE

Rozvíjet byznys chce téměř polovina firem v Česku, více než třetina hledá nového následovníka – čtěte ZDE

Větší rozsah úředních hodin, méně poplatků

Mnoho radnic se rok od roku snaží přístup k podnikatelům zlepšit. Oproti loňsku se tak například zvýšil průměrný rozsah úředních hodin z 23 na 24,5 hodiny týdně. Počet radnic, respektive živnostenských odborů či úřadů, které nabízejí schůzku s úředníkem i mimo oficiální úřední hodiny, se zvedl z 22 na 27.

Radnice si také uvědomují, jak je důležité komunikovat s podnikateli prostřednictvím webu. Za posledních pět let se počet radnic s vlastní sekcí na webu pro podnikatele zvýšil o 70 procent. Celkem jich je 84.

“Zajímavý je také vývoj poplatků. Počet radnic, které nevybírají poplatek ze vstupného, stoupl ze 137 na 143. Poplatek za stánek nevybírala v roce 2011 jedna radnice, v roce 2012 čtyři radnice a v roce 2013 šest radnic. Byli bychom rádi, kdyby tato vzrůstající tendence pokračovala,“ dodal Ondřej Pivoňka.

Obce se ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit.