Nejlepší pro podnikání je Litovel

Nejlepším místem pro podnikání je v Olomouckém kraji město Litovel. Vyplývá to z výsledků výzkumu Město pro byznys, ve kterém agentura Datank osmým rokem hodnotila 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy.

Loňský vítěz Šumperk skončil druhý, na třetím místě se umístil Prostějov.
Obce jsou hodnoceny na základě čtyřiatřiceti kritérií rozdělených do dvou oblastí, kterými jsou podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Litovel se přitom v mnoha sledovaných oblastech drží v horní části žebříčku.

Hlavní faktory, které z ní dělají nejlepší místo pro podnikání v Olomouckém kraji, jsou podle výzkumu nízká nezaměstnanost, investice do podnikání a úspěšné čerpání dotací z evropských fondů. Velmi dobře byl analytiky hodnocen také obsah litovelských webových stránek a ve srovnání s ostatními městy zaplatí zdejší podnikatelé nejméně za vodné a stočné. „Získali jsme dotace na rekonstrukci a rozvoj historické části města, ale to hlavní, a o čem se moc nemluví, byla dekontaminace skládky, která pomohla jak nám, tak celému kraji. Vyčištěním a ochranou pitné vody jsme udělali kus dobré práce pro všechny,“ uvedl litovelský starosta Zdeněk Potužák (nez.).

Z hlediska podnikání pomáhá podle něj městu průmyslová zóna v blízkosti dálnice a také pravidelná setkání představitelů města s podnikateli. „Jsem rád, že vše, co děláme, se vyplácí a z ocenění mám velkou radost,“ dodal starosta.

V případě Šumperka analytici oceňují mj. vysoký podíl podnikatelů v ekonomicky aktivním obyvatelstvu a to, že ve většině kritérií hodnocení hospodaření radnice se Šumperk řadí k nejlepším městům v regionu. Radnice vychází podnikatelům vstříc i nízkým nastavením daně z nemovitosti a místních poplatků.

„Na radnici máme velmi kvalitní vedoucí pracovníky a ti se neustále snaží vzdělávat jak sebe, tak všechny zaměstnance úřadu. Pořádáme školení, a dokonce provádíme i vlastní mystery testování. Nejlepší jsme právě v těch kritériích, která můžeme ovlivnit, a to mě na tom těší ze všeho nejvíce,“ uvedl šumperský starosta Zdeněk Brož (NV).

Autoři celostátního výzkumu získali více než dvacet tisíc dat z nezávislých zdrojů, mezi kterými byly Český statistický úřad, ministerstva, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR či on-line průzkum platů www.platy. cz. Další údaje získali pomocí dotazníků.

Olomouc obsadila v krajském žebříčku osmé místo. Okresní města Jeseník a Přerov obsadila páté a desáté místo. Hodnoceno bylo v Olomouckém kraji 13 měst. Poslední příčku obsadila Konice.

Loňský vítěz Šumperk skončil druhý, na třetím místě se umístil Prostějov

19.4.2016 Právo str. 10 Střední a Východní Morava//Autor:Miloslav Hradil//Regionalni mutace|Právo – střední a východní Morava