Nejlepší podmínky pro podnikání má Ostrava
Ve srovnávacím průzkumu Město pro byznys se loni nejlépe dařilo Ostravě. Na druhé a třetí příčce ji následoval Humpolec, respektive Brno. Všechna tři města mají společnou například blízkost k dálničnímu spojení nebo příkladnou komunikaci úřadu.
Ostrava vynikla nad ostatní vedle dobré dopravní dostupnosti i druhým nejvyšším podílem malých a středních firem v republice. Ostrava ho má o více než 36 procent vyšší, než je republikový průměr.
Vedle ukazatelů, které radnice zpravidla nemůže přímo ovlivnit, jako například vzdálenost k dálnici, zahrnuje výzkum i přístup městského úřadu k podnikatelům.
Kroky, kterými může jít město podnikatelům naproti, jsou kupříkladu pohotová a věcně správná internetová komunikace, přehledné webové stránky nebo otevírací doba úřadu. „Pracujeme dlouhodobě na tom, aby radnice byla nejen k podnikatelům, ale i k občanům co nejvstřícnější,“ prohlásil při přebírání ceny náměstek primátora vítězné Ostravy Radim Babinec.
Humpolec má za sebou úspěšné období Kdo výzkum Město pro byznys sleduje dlouhodobě, nepřekvapí ho, že se mezi tři nejlepší města dostal opět Humpolec.
V minulosti třikrát skončil první a šestkrát druhý.
Na letošním druhém místě se podepsala například nízká cena stavebních pozemků. V porovnání s průměrem České republiky jsou tu parcely o 34 procent levnější. Zdejšímu podnikatelskému prostředí také napomáhá to, že ví, co může od zdejší radnice čekat. Například starosta Jiří Kučera úřaduje už šestnáct let. „O tom, kdo bude příštím starostou, samozřejmě rozhodnou voliči. Jasné však je, že já už nekandiduji, takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál,“ oznámil při přebírání druhého místa humpolecký starosta Kučera.
Trojici vítězných měst doplnilo Brno. Jihomoravská metropole vyniká například v odborném vzdělávání.
Agentura Datank při sběru dat pro výzkum sleduje také podíl studentů v odborném vzdělávání. Druhé největší město v České republice přesáhlo celorepublikový průměr o celých 95 procent.
Letos se uskutečnil jubilejní desátý ročník průzkumu Města pro byznys. Výzkum pořádá společnost Communa a opírá se o data, která o městech sbírá agentura Datank. Hodnotí se všech 205 obcí s rozšířenou působností. Vyhlašovatelem a hlavním mediálním partnerem Města pro byznys je týdeník Ekonom.
***
Města pro byznys 2017 v celé ČR
Celkové pořadí
1. Ostrava
2. Humpolec
3. Brno
4. Jablonec nad Nisou
5. Pelhřimov
6. Nová Paka
7. Benešov
8. Prostějov
9. Pardubice
10. Brandýs nad Labem – St. Boleslav
11. Hranice
12. Rokycany
13. Dobruška
14. Písek
15. Zlín
16. Frýdek-Místek
17. Mohelnice
18. Opava
19. Jihlava
20. Rožnov pod Radhoštěm
Anketa Co pro obce může udělat vláda? Jiří Kučera starosta Humpolce Vláda může pomoci nejlépe tím, že do obcí pošle více peněz. To znamená, že upraví rozpočtové určení daní, nebude vyhazovat dotační tituly na měkké projekty. Bude je naopak posílat do obcí na tvrdé investice. A neměla by je zatěžovat zbytečnou byrokracií. Václav Sýkora tajemník MÚ Cheb Snížením povinností a zátěže v právních předpisech. Vyčištěním právního řádu. To je podle mě základ všeho a to se projeví nejen na fungování obcí, ale i na životě občanů a podnikatelů. Je to běh na dlouhou trať a asi s tím ještě nikdo nezačal. Jiří Chalupecký tajemník MÚ Beroun Nejvíce by obcím pomohlo zrušení zbytečných zákonů. Mám na mysli zákon o střetu zájmů nebo zákon o rozpočtové odpovědnosti. Karel Honzl, Martin Gutzer místostarosta a tajemník MÚ Podbořan Zastavit pragocentrismus. To znamená vyhnat úřady a vládní agentury do menších měst. Tím samozřejmě nemyslíme pětitisícových. Praha by se trochu zchladila, protože fakticky tu máme dvě země – Českou republiku a Prahu. A zkuste přijít s jednotnou legislativou, když jsou naprosto jiné socioekonomické parametry pro hlavní město a zbytek republiky. Jan Klimeš místostarosta Prachatic V první řadě by vláda měla vrátit obcím finanční prostředky, o něž byly zkráceny před několika lety. Konkrétně jde o peníze na výkon státní správy. A pak, dojde-li k navýšení agendy státu, musíme jako obec s rozšířenou působností najímat nové úředníky. Za novými pracovníky musí přijít i příslušné peníze, tak jak je tomu třeba v sousedním Německu. Není žádným tajemstvím, že se z obcí s rozšířenou působností stávají malé okresy.
Zdroj: Ekonom, 26. 4. 2018