Nejlepší podmínky mají podnikatelé v Odrách

Právo

OSTRAVA – Odry, Krnov a Opava. To jsou tři nejlepší města, ve vztahu k podnikatelům, v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z krajských výsledků letošního 5. ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys, do kterého bylo zahrnuto 22 obcí s rozšířenou působností severní Moravy a Slezska.
Ve výzkumu se obce hodnotí na základě 50 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Vítězné Odry obsadily v obou kategoriích první místo. Kladem města byla například dopravní dostupnost, optimální počet míst ve třídách, vyhovující rozsah úředních hodin radnice, vysoký počet lékařů či příznivé ceny stavebních pozemků. „Je to příjemná zpráva, nečekal jsem to. Jsou tu totiž města, která jsou velkými konkurenty Oder, ale zřejmě je ta anketa tak nastavena, že Odrám vyhovuje,“ zhodnotil prvenství města starosta Pavel Matůšů (KDU-ČSL). Z jeho pohledu pomohlo Odrám k obhajobě loňského vítězství mimo jiné hospodaření města bez dluhů, úspěšnost v získávání evropských dotací, dobrá dopravní obslužnost a spojení s dálnicí.
Zatímco Odry zůstaly v porovnání loňského a letošního ročníku „na svém“, Krnov se ze čtvrté příčky vyhoupl na druhou. Dopomohla mu k tomu například cena za svoz odpadu a cena vodného a stočného.