Nejlepší místa pro podnikání nabízí Vysočina. Lidé jsou tam spokojení a je to blízko D1

Pelhřimov, Humpolec a Jihlava ovládly stupně vítězů srovnávacího průzkumu Město pro byznys 2016.

Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš, doporučuje ve filmu Vesničko má středisková lékař Rudolf Hrušínský hypochondrickému hospodskému. V reálném světě v Pelhřimově krematorium nemají. Ale pochlubit se mohou nejen známým Muzeem kuriozit a rekordů, ale také nejlepšími podmínkami pro podnikání.

Pelhřimov zvítězil v celorepublikovém srovnávacím výzkumu Město pro byznys 2016. Druhé i třetí místo obsadily v devátém ročníku soutěže další města z Vysočiny: druhý se umístil Humpolec, trojnásobný vítěz z minulých let, a bronz si odneslo krajské město Jihlava.

Proč mezi 205 obcemi s rozšířenou působností, které jsou do srovnání zařazovány automaticky, tak výrazně zabodovala právě horácká města?

DOBRÁ POLOHA LÁKÁ

Lidé jsou tam spokojenější, méně se rozvádějí, porodnost je v regionu také vyšší,“ vysvětluje Gabriela Šavyšmanová, analytička agentury Datank, která celkové výsledky vyhodnotila na základě 34 kritérií.

Všechna tři města ze stupňů vítězů těží také ze strategické polohy zhruba uprostřed dálnice D1. „To snižuje nezaměstnanost, láká další lidi a obyvatel tak přibývá,“ dodává Šamanová.

Co se týče kritérií, která mohou svou činností bezprostředně ovlivnit radnice, bodují Pelhřimov, Humpolec i Jihlava především ve výborném hospodaření.

To si přitom nevylepšují na úkor podnikatelů, a tak například místní poplatky i sazby daně z nemovitosti mají ve srovnání s ostatními městy s rozšířenou působností na nízké úrovni.

Základem je komunikace s podnikateli, vytváření dobré infrastruktury a dobrého zázemí,“ komentuje svůj recept na úspěch starosta Humpolce Jiří Kučera.

BODUJE I ZLÍNSKO

Zajímavé výsledky nabídne srovnávací průzkum Město pro byznys, když se zprůměruje pořadí měst v jednotlivých krajích.

V tomto ohledu se nejlepší podnikatelské prostředí ukáže na Zlínsku. Po něm následuje v průměrném pořadí krajů Olomoucko, jižní Čechya Pardubicko.

Až za nimi se pak objeví Vysočina. Její tři nejlepší města sice obsadila medailové pozice, ale další obce – jako Telč, Náměšť nad Oslavou a Moravské Budějovice – jsou naopak v poslední dvacítce.

Zdroj: 24. 4. 2017/Deník/Příloha – Moje peníze – publicistika/Aleš Vojíř