Nejlepší město pro podnikání: Humpolec

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Humpolec, v uplynulém roce nejlepší město pro podnikání. Před Dobruškou a Novou Pakou se právě Humpolec stal vítězem osmého ročníku soutěže, v nichž experti posuzují města a obce, taky městské části z hlediska hospodaření veřejné správy a podnikatelského prostředí. Celkem se posuzuje 31 kritérií, konkrétně třeba počet lékařů ve městě, jak drahé jsou v něm byty. Celkové náklady na život nebo počet dlouhodobě nezaměstnaných obyvatel. Váhu má taky hospodaření a fungování radnice. Jak je úspěšná v čerpání dotací nebo možnost o to a ochota úředníků domluvit si s nimi telefonicky schůzku mimo úřední hodiny, takže za rok 2015 ze všech těchto kritérií vyšel nejlíp Humpolec. Jehož náměstí už za mnou vidíte a teď se do města podíváme v reportáži Radovana Daňka.

Radovan DANĚK, redaktor
——————–
Desetitisícové město uprostřed republiky. Humpolec je nejlepším místem pro podnikání vyhlašován dlouhodobě hlavně kvůli nízké nezaměstnanosti a velkému množství podnikatelů.

Jiří KUČERA, starosta Humpolce /ODS/
——————–
Třeba největší zaměstnavatel Valeo přistavěl další halu, bude přijímat lidi. Čili momentální problém Humpolce je ten, že pracovních míst je dost a lidí je málo.

Jiří MARYŠKA, živnostník, prodejce elektra v Humpolci
——————–
Sehnat dnes zaměstnance, to je velký problém.

——————–
Humpolec těží také z výhodné polohy přímo u dálnice D1. Hned na sjezdu je velká průmyslová zóna. Navíc se stále se rozšiřuje a na okrajích města přibývají další firmy a nové haly. Námi oslovení obyvatelé Humpolce nešetří slovy chvály. Jakoby město snad skoro nic netrápilo.

obyvatelka Humpolce
——————–
Mně se tady žije dobře, jsem spokojená. Je tady pořádek všude a líbí se mi tady.

——————–
Ani nejznámější místní podnikatel, pivovarník Stanislav Bernard, nenašel na chodu města žádnou vadu.

Stanislav BERNARD, pivovarník z Humpolce
——————–
Já tady nevidím žádný větší problém. To město je krásně vybavené, je finančně zdravé, je nezadlužené.

——————–
Humpolec je letošním nejlepším městem pro byznys i z toho důvodu, že je tady vysoký podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání. Třeba zemědělská akademie si na nezájem stěžovat nemůže. Kromě chovatelů učí i tesaře, zedníky, instalatéry, karosáře nebo automechaniky.

Otakar BŘEZINA, ředitel, Česká zemědělská akademie v Humpolci
——————–
Snažíme se o to, aby personální zajištění výuky i materiální zabezpečení byly na maximální úrovni.

——————–
Humpolec se městem pro byznys stal už potřetí. Na dalších místech letos uspěla
dvě města z východních Čech. Navštívil je s kamerou kolega Přemysl Šrámek.

——————–
Dobruška na Rychnovsku. Město se 7 000 obyvateli. Vítěz Královéhradeckého kraje, celorepublikově druhá. Ocenění si radnice vysloužila i díky příznivým cenám
stavebních pozemků nebo dlouhodobému hospodaření bez dluhů, s vyrovnaným až mírně přebytkovým rozpočtem.

Petr POLÁČEK, místostarosta Dobrušky /ODS/
——————–
Tyto peníze nejsou projídány za každou cenu. Spoříme je na výstavbu sportovní haly, která by měla v těchto místech vzniknout zhruba do dvou let.

——————–
Hodnocení Dobrušky pozitivně ovlivnily i zdánlivé maličkosti, například rozsah úředních hodin radnice.

Petr POLÁČEK, místostarosta Dobrušky /ODS/
——————–
Úředníci jsou k dispozici všem klientům po celou pracovní dobu.

——————–
Jenže i pozitivní věci, které městu v soutěži pomohly, přinášejí určitá negativa.

Ladislav HORČIČKA, majitel firmy, Servisbal Obaly, Dobruška
——————–
V poslední době je tady velmi nízká nezaměstnanost a máme problém sehnat kvalitní pracovníky.

Třetí místo patří Nové Pace na Jičínsku. Desetitisícové město je úspěšné
v čerpání evropských dotací, díky kterým postavilo i tuto čistírnu odpadních vod.

Milan POSPÍŠIL, místostarosta Nové Paky /Volba pro město/
——————–
Za poslední období dvou až tří let to bylo necelých 100 milionů a největší investice byla právě v čističce odpadních vod.

——————–
Odborníci v Nové Pace oceňují velmi rychlé zvyšování počtu podnikatelů a firem.

Jiří VÁVRA, spolumajitel firmy ENIKA.CZ, Nová Paka
——————–
A sice je dobrý, radnice nám nijak neškodí. Což možná nevypadá nějak pozitivně, ale je fajn, že po nás nikdo nechce žádné zbytečnosti.

——————–
Na otázku, co by se mohlo zlepšit, podnikatelé odpovídají podobně: stav silnic. Radovan Daněk a Přemysl Šrámek, Česká televize.

Zdroj:26.4.2016-ČT1-str.06-18:00Události v regionech-Praha