Nejlepší město pro byznys? Na severu Moravy to jsou Odry

lidovky.cz

Vítězem srovnávacího výzkumu Město pro byznys se v Moravskoslezském kraji staly Odry na Novojičínsku, a obhájily tak loňské prvenství. Ocenění za podnikatelsky nejpřívětivější město Odrám přinesly například dopravní dostupnost, optimální počet dětí ve školních třídách nebo vyhovující rozsah úředních hodin radnice.

Na druhém místě v pátém ročníku soutěže skončil Krnov, třetí je Opava. Výsledky organizátoři vyhlásili v Ostravě.

Města se hodnotí podle 50 kritérií ve dvou oblastech: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Odry byly v obou těchto oblastech v kraji nejlepší. Podle pořadatelů k jejich dalším přednostem patří například hodně lékařů nebo příznivé ceny stavebních pozemků.

Starosta Oder Pavel Matůšů řekl, že nastavení ankety zřejmě městu nejvíce vyhovuje. “Myslím si, že nejvíc bodů nám přineslo dlouhodobé hospodaření radnice, kdy hospodaříme bez jakýchkoliv dluhů, daří se nám získávat dotace z Evropské unie, možná i napojení na dálnici a dopravní obslužnost,” řekl starosta. Spokojenost místních

Místostarosta druhého Krnova Michal Brunclík řekl, že vzhledem k dílčímu ocenění za přístup k podnikatelům zřejmě k úspěchu města přispěla spokojenost místních podnikatelů s tím, jak s nimi město komunikuje. “Docházíme k nim do firem, snažíme se hledat věci, které by samospráva mohla vyřešit,” řekl Brunclík.

Organizátoři uvedli, že Krnov si vedl nejlépe v kritériích, jako je cena za odvoz odpadu, cena vodného a stočného nebo právě spokojenost podnikatelů s přístupem radnice. Třetí Opava zabodovala například v dostupnosti pracovní síly.