Nejlepší město k podnikání v kraji je teď Kroměříž

Valašský deník str. 02 Valašsko
(čtk)

Druhé místo v soutěži Město pro byznys patří letos Holešovu, třetí Luhačovicím

Zlínský kraj – Nejlepším městem pro podnikání ve Zlínském kraji je Kroměříž. Druhou příčku v regionálním kole soutěže Město pro byznys obsadil Holešov a třetí skončily Luhačovice. Výsledky klání včera pořadatelé vyhlásili ve Zlíně. Podle nich je Kroměříž první zejména díky výsledkům v oblasti pracovního trhu, kvality lokality a díky cenovým podmínkám. Organizátoři soutěže hodnotili mimo jiné ceny bytů, pozemků nebo výši poplatků, které města ukládají podnikatelům. Zabývali se i mírou nezaměstnanosti, výší průměrného platu a konkurencí na pracovním trhu.
V průzkumu obsadila přední příčky města z Kroměřížska, které je přitom oblastí s největší nezaměstnaností ve Zlínském kraji. Na konci srpna zde bylo bez práce 10,15 procenta lidí, kteří by ihned mohli nastoupit do zaměstnání. Ve Zlínském kraji činila míra nezaměstnanosti 8,9 procenta, v celé České republice pak 8,2 procenta.

Vyšší platy a ceny nemovitostí škodí

„Město, které vyhraje, často nemusí být městem, kde to v tu chvíli žije. Jedná se o budoucnost. Některá kritéria jsou rozporná. Například město má zájem, aby tam rostly platy. My ale růst vidíme negativně, neboť se tam zvětšuje mzdové očekávání zaměstnanců. Nebo má město zájem na tom, aby tam rostly ceny nemovitostí, což my opět vidíme negativně, neboť se opět zvyšují náklady pro podnikatele,“ vysvětlil zpracovatel průzkumu Michal Kaderka. Starostku vítězné Kroměříže Danielu Hebnarovou (ODS) první místo v průzkumu překvapilo. „Ocenění je pro nás i obrovským závazkem. Myslím ale, že máme ještě spoustu možností, jak být ještě lepší,“ věří Hebnarová.
Kroměříž loni skončila ve druhé polovině žebříčku, Holešov si polepšil z pátého místa a Luhačovice se na stupně vítězů posunuly z loňské šesté příčky. V průzkumu mezi samotnými podnikateli kraloval Holešov, oceňovaný podobně jako Kroměříž zejména za výsledky v oblasti pracovního trhu a cenových podmínek. Luhačovice uspěly v oblastech kvalita lokality, veřejná správa, pracovní trh a podnikatelské prostředí.
Ve Zlíně včera organizátoři z týdeníku Ekonom vyhlásili regionální vítěze. Republikový vítěz bude znám 24. listopadu. Srovnávací průzkum Město pro byznys se letos koná počtvrté. Loni ve Zlínském kraji kralovala Bystřice pod Hostýnem následovaná Vizovicemi, Uherským Hradištěm a Zlínem.

Region| Střední Morava