Nejlepší byznys v kraji? V Kyjově

Rájem pro podnikání na jižní Moravě je Kyjov. Alespoň podle výzkumu Město pro byznys 2015, v němž od minulého roku poskočil na nejvyšší příčku. Těsně tak přeskočil Vyškov. Elitní trojku doplňuje další zástupce Slovácka – Hodonín. „Vítězství v takto prestižní soutěži jen dokazuje, že Kyjov je výbornou adresou,“ řekl kyjovský starosta František Lukl.
Jedenáctitisícové město, které si letos připomíná výročí 890 let od první písemné zmínky, uspělo hlavně díky nízkým cenám stavebních pozemků a bytů. Výhodou je také vysoký podíl učňů a studentů v odborném vzdělávání. „Podnikatelé ocení i hodně uchazečů o jedno pracovní místo. Při hodnocení hospodaření radnice Kyjov boduje vysokými výdaji na investice a nízkými poplatky. Například za vodné a stočné zaplatí podnikatelé druhou nejnižší cenu v kraji,“ uvedl ve zprávě o výzkumu Jakub Splavec z mediální agentury.

Kyjov výsledky ve výzkumu zlepšuje poslední tři roky. Předtím byl na patnácté příčce. „Má výborně nastavený systém komunikace s podnikateli. Chystají se tam velmi zajímavé prostory, které by mohly navýšit o desítky či stovky pracovní místa,“ zhodnotil ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín Michal Švagerka. Kyjovu však podle něj nyní chybí rozvojové plochy na podnikání. „Vyvstává i otázka dopravní obslužnosti v návaznosti. Je to bota, která město nejvíce tlačí a kterou musíme řešit,“ dodal Švagerka.

Za jeden z cílů v tomto volebním období označil starosta Lukl prohloubení spolupráce se soukromým sektorem. „Je skvělé, že tak rychle sklízíme zaseté. Jen s přispěním podnikatelů můžeme město dále rozvíjet. Také proto nyní pracujeme na rozšíření průmyslové zóny Traktorka,“ přiblížil Lukl.

V tabulce se na předních příčkách umístilo i další z největších měst Hodonínska. Veselí nad Moravou patří šesté místo. Například Brno je až deváté. Třetímu Hodonínu se nejvíce daří díky velkým zaměstnavatelům. Vliv mají i nízké ceny bytů. Vzhledem k ostatním městům v kraji je Hodonín nejlepší v rozsahu úředních hodin živnostenského úřadu. „Snažíme se lákat velké investory, ale jsme velmi obezřetní. Nejlépe se totiž vyplatí dlouhodobá a trpělivá spolupráce s malými a středními podnikateli,“ uvedl hodonínský místostarosta Jiří Janda.

Přiznal ovšem, že i přes dobrý výsledek má okresní město „bolístky“. „Jde hlavně o odchod mladých do větších měst a následně problém s přilákáním lidí do naší oblasti,“ dodal místostarosta. I přes dobré umístění je nezaměstnanost na Hodonínsku velmi vysoká. Minulý měsíc bylo bez práce téměř deset tisíc lidí.

Pokračování na str. 3

Nejlepší byznys na jižní Moravě je v Kyjově. Hodonín je třetí

Dokončení ze str. 1

Vyškov sice spadl na druhé místo, přesto se o něm výzkum zmiňuje jako o dlouhodobě jednom z nejlepších měst pro podnikání v kraji. Má také nejlepší ukazatel iRatingu čili hospodaření radnice. „Jsme pyšní na to, že nemáme žádný dluh. V budoucnu se to nejspíše změní, protože plánujeme výstavbu nového zimního stadionu. Ve Vyškově nemá prostor politikaření. Nehrajeme hry velkých,“ zmínil se vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Výzkum Město pro byznys 2015 hodnotí již osmým rokem 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských částí. Zpracovává jej analytická agentura Datank. Obce jsou nejdříve porovnávané podle krajů, poté i v celorepublikovém měřítku. Konkurence tedy zahrnuje více než dvě stě osídlení po celé České republice a jednadvacet v Jihomoravském kraji.

Výsledné umístění vznikne vyhodnocením dvou stejně silných souborů dat – podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy. Každý má sedmnáct hodnotitelných kritérií. Například pro podnikatelské prostředí je důležitý podíl podnikatelů v produktivní společnosti, vzdálenost od dálnic, ceny pozemků či nezaměstnanosti. Přístup veřejné správy zahrnuje třeba úspěšnost získávání dotací, úřední hodiny či městské poplatky.

Zdroj:30.3.2016Hodonínskýdeníkstr. 01Titulní strana//Autor:ROMAN DOLEJSKÝ