Nejlépe vycházejí podnikatelům vstříc úředníci v Písku

25. 10. 2013, Mladá fronta DNES

Pro píseckou radnici je to podle místostarosty Josefa Knota významné ocenění, na němž však mají podíl i předchozí starostové Tom Zajíček a Luboš Průša. „Chtěl bych poděkovat předchozímu vedení města za to, že Písek výborně nastartovalo. Pro nás je to obrovské ocenění a vážím si nejen přístupu podnikatelů k radnici, ale i úředníků k podnikatelům, protože bez této symbiózy bychom v soutěži neuspěli,“ uvedl Knot.
Velká koncentrace technicky zaměřených firem na jednom místě dělá některým šéfům vrásky se sháněním nových posil. „Dneska si musíte budoucí pracovníky získávat už od základní školy. A protože jich je málo a české školství je na velmi špatné úrovni, stojí nás to výrazně víc peněz. Musíme lidi hledat po celé republice a platit jim bydlení v Písku. My si je seženeme, ale není to tak, jak by to mělo normálně fungovat,“ řekl Miloš Hnízdil, jednatel japonské společnosti Aisin, která působí v Písku deset let a má tu přes 500 zaměstnanců.
Ve výzkumu, který už šestý rok hodnotí obce s rozšířenou působností a městské části Prahy na základě 42 kritérií, obsadil na jihu Čech druhé místo Vimperk. Příhraniční město sbíralo body za ceny bytů i stavebních pozemků, podíl nezaměstnaných i elektronickou komunikaci. Na stupně vítězů se v regionu dostala ještě Blatná, která se může chlubit úspěšným získáváním evropských dotací, vstřícným přístupem radnice a dobrou ekonomickou úrovní.
Letos je součástí projektu Město pro byznys také Cena týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí. Firmy nominovali samotní starostové a cenu si odnesla společnost Rašelina Soběslav za nákup interaktivních pomůcek pro obě soběslavské základní školy zhruba za 330 tisíc korun.
„Nečekali jsme ji, je to pro nás velké ocenění. Fakt je, že s městem spolupracujeme řadu let, podporujeme nejen školy, ale i kulturní a sportovní akce,“ řekl ředitel firmy Jaroslav Beran.

***

POŘADÍ
Město pro byznys 2013
1. Písek
2. Vimperk
3. Blatná