Nejlépe se podniká v Nové Pace, vyplynulo z průzkumu

29.11.2011 ekonomika.iDNES.cz str. 00 Domácí ekonomika
iDNES.cz, Veronika Němcová
Nejlepším městem pro podnikání se letos stala Nová Paka. Na druhé a třetí pozici se umístily Humpolec a Nové Město nad Metují. Vyplývá to z výsledků čtvrtého ročníku soutěže Město pro byznys. Soutěže se zúčastnilo 205 měst.

Nová Paka se posunula do čela z loňského druhého místa hlavně díky vysokému hodnocení kvality lokality. V ní se zohledňuje mimo jiné stabilita krajiny, počet registrovaných pacientů na jednoho lékaře a kriminalita.

Dobrých výsledků dosáhlo město také v oblastech pracovního trhu a podnikatelského prostředí. Ty hodnotí například konkurenci na pracovním trhu nebo věk nezaměstnaných.

“Ve městě máme vysoký podíl podnikatelů, který je dán zejména tím, že lidé mají odvahu podnikat a zastupitelé jim nekladou zbytečné překážky. Město je velmi progresivní i díky průmyslové zóně, která zaručuje ekonomický růst obce,” řekl při přebírání ceny novopacký starosta Rudolf Cogan.

Druhý Humpolec, který loni skončil na 24. místě, byl letos úspěšný díky dobrým výsledkům v průzkumu mezi podnikateli a v oblasti podmínek pracovního trhu.

V pořadí třetí Nové Město nad Metují, které loni skončilo na 25. místě, si vedlo dobře v oblasti pracovního trhu a cenových podmínek.

Žebříček je sestaven na základě padesáti kritérií zaměřených na rozvoj podnikatelského prostředí, kvalitu lokality, podmínky pracovního trhu, přístup veřejné správy a ceny, součástí je také telefonický průzkum mezi více než 10 tisíc podnikateli.

Ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys bylo hodnoceno 205 obcí s rozšířenou působností ve 13 krajích. Praha a její městské části byly vyhodnoceny zvlášť. Loni zvítězil Písek před Novou Pakou a Prostějovem.

URL| http://ekonomika.idnes.cz/nejlepe-se-podnika-v-nove-pace-vyplynulo-z-pruzkumu-fyl-/ekonomika.aspx?c=A111129_121942_ekonomika_vem