Nejlehčí je rozjet byznys v Prostějově

Mladá fronta DNES

Městem pro byznys Olomouckého kraje je Prostějov. V průzkumu zvítězil mezi třinácti městy regionu a v přístupu úředníků k podnikatelům překonal i Olomouc. Ta skončila v žebříčku až na desátém místě.

Pokud se někdo chystá podnikat, měl by si firmu založit v Prostějově, Šumperku nebo Lipníku nad Bečvou. Jde totiž o nejlepší místa pro podnikání v Olomouckém kraji. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Město pro byznys.
Mezi třinácti městy regionu vyhrál s převahou Prostějov, který tak včera bral cenu pro nejlepší město pro byznys v regionu.
Výsledky vycházely z hodnocení dvou základních oblastí: podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy. Každá oblast ještě zahrnovala dílčí kritéria. Zatímco v hodnocení podnikatelského prostředí byl Prostějov až šestý, body nasbíral v přístupu úředníků k byznysmenům, kde byl celkově nejlepší. „Na naše prvenství jsem hrdý, je to výsledek dobré práce celého magistrátu,“ komentoval výsledky průzkumu primátor Prostějova Miroslav Pišťák. Ani šesté místo v hodnocení podnikatelského prostředí není podle něj špatné. „Každé město má plochy připravené pro podnikatele, takže tam je vše srovnatelné. Nemyslím, že rozdíly budou nějak výrazné,“ míní prostějovský primátor.
Druhý Šumperk má podle sledovaných kritérií nejméně rozšířené prostředí pro korupci. „Umístění v krajském žebříčku je velmi dobré, průzkum ale nepřeceňujeme,“ sdělil šumperský starosta Zdeněk Brož.
Město Konice na Prostějovsku sice v celkovém průzkumu obsadilo až jedenácté místo na chvostu žebříčku, i tak se však má čím pochlubit. Podnikatelé tam nejrychleji ze všech hodnocených měst vyřídí nutnou agendu. „Spokojenost podnikatelů s prací úředníků je velké vyznamenání,“ řekl starosta Konice František Novák.
Vůbec nejhůř dopadla Mohelnice. Přitom jde o průmyslové město, kde působí dvě z největších firem v regionu: závod na výrobu elektromotorů Siemens a Hella Autotechnik vyrábějící reflektory na auta.
„Jsou to výsledky špatné práce radnice s podnikateli v minulých letech. Pracujeme na zlepšení daného stavu, ale výsledky se dostaví až se zpožděním,“ sdělil mohelnický starosta Antonín Navrátil.
A v kterém městě nejvíce bují korupce? Podle průzkumu za celý kraj vede Litovel. „Nechci výsledky průzkumu zlehčovat, ale takhle to vypadá, že je tady samý korupčník. Tak to ale přece vůbec není,“ brání město místostarosta Petr Šrůtek.

***

Vůbec nejhůř dopadla Mohelnice. Přitom jde o průmyslové město, kde působí dvě z největších firem v regionu.

FAKTA
Kde se daří byznysu?

Výsledky průzkumu Město pro byznys v Olomouckém kraji

Celkové pořadí měst:

1. Prostějov
2. Šumperk
3. Lipník nad Bečvou
4. Přerov
5. Hranice
6. Uničov
7. Zábřeh
8. Litovel