Nejdražší voda je v severních Čechách

Mladá fronta DNES

Zdražení vodného a stočného je v každém regionu jiné, většinou se pohybuje mezi pěti a sedmi procenty. Jsou však i místa, kde se cena vody zvýší až o třetinu.

Doby, kdy se za kubík vody platilo 80 haléřů, jsou dávno pryč. Od roku 1989 narostla průměrná cena vodného a stočného osmdesátkrát, na současných 65 korun.
Spotřeba vody za tu dobu klesla na polovinu. Zatímco před dvaceti lety člověk za den spotřeboval v průměru 170 litrů, dnes, kdy domácnosti šetří, vyčerpá jen 90 až 120 litrů vody.

Zvýšení ceny nejvíce pocítí Plzeňané

Vodné a stočné podraží nejvíce v západočeské metropoli, oproti loňskému roku o 34 procent. Radnice musela zvednout ceny, protože financuje sama bez dotací údržbu a obnovu vodohospodářské sítě.
Protože tu však měli v posledních letech nejlevněji, cena není ani po zvýšení zcela nejvyšší. Za kubík vody nyní dají Plzeňané necelých 69 korun. Mezi krajskými městy jsou zhruba v polovině žebříčku. Podle radní Heleny Matoušové tak čtyřčlenná rodina, která spotřebuje 35 kubíků vody za rok, zaplatí letos o 2 450 korun více než dosud, měsíčně je to navýšení o 204 korun.
Další skokové zdražení pocítí obyvatelé Vysokého Mýta, kde cena oproti loňské vylétla o 18 procent. S celkovou cenou 59 korun za kubík však stále patří k levnějším městům. Desetiprocentní navýšení čeká lidi v okolí Šumperka a Vsetína, osmiprocentní potom v Táboře. Cena za metr krychlový vody se v těchto městech blíží hranici 70 korun.

Nejlevněji je například v Pelhřimově či Hodoníně

O necelá čtyři procenta více, zato nejvíce celkově, zaplatí za vodu obyvatelé Kladenska a Mělnicka, kubík je vyjde na 77 korun.
Sedma půlprocentního navýšení se dočkali lidé na Ústecku a Liberecku. Za jeden metr krychlový zaplatí přes 75 korun, což je jedna z nejvyšších cen v republice.
„O necelých 20 korun víc za měsíc zaplatí letos obyvatelé Berouna, Hořovic, Králova Dvora, Zdic a Žebráku,“ vypočítává ředitelka společnosti Vodovody a kanalizace Beroun Eva Krocová, cena metru krychlového vody i zde převýšila 75 korun. K nejdražším městům se řadí také Sokolov, Zlín, Pardubice, Mladá Boleslav a Hradec Králové. Všude zaplatí lidé za vodné a stočné přes 70 korun za metr krychlový.
Naopak nejlevnější vodu mají například obyvatelé Pelhřimova či Hodonína, kde i přes zdražení dají za kubík jen 47, respektive 52 korun.

Proč je voda stále dražší

Přestože se ceny vody v jednotlivých městech liší, odůvodnění vodáren jsou jak psaná přes kopírák. Zdražování nejčastěji svádějí na investice do nových kanalizací a čističek. Podle šéfa Sdružení oboru Vodovodů a kanalizací Františka Baráka je to jen polovina důvodu, druhou jsou stále se zvyšující ceny energií a chemikálií.
V tiskových zprávách vodárny vypočítávají, že k žádnému velkému dramatu nedojde, většinou bude muset rodina přidat ze svého rozpočtu 20 až 40 korun měsíčně. „Sledovali jsme meziroční růst cen ve 205 městech, v průměru se cena vodného a stočného zvýšila o 6,2 procenta,“ říká Michal Kaderka z agentury pro informace a analýzy Datank, která vodné a stočné sleduje pro srovnávací výzkum podmínek pro podnikání Město pro byznys.