Na severu se nejlépe podniká v Děčíně a Jablonci

Nízké daně z nemovitosti a vysoký podíl podnikatelů zajistil Děčínu vítězství v soutěži Město pro byznys v Ústeckém kraji. „Tohoto ocenění si velmi vážíme. Děčín se totiž v minulosti potýkal s vysokou nezaměstnaností, stále je vnímán jako periferie republiky. Snažíme se, aby se stal městem, kde lidé chtějí žít, pracovat, vychovávat děti.

Za důležité považujeme podporu malých a středních firem,“ okomentovala výsledky náměstkyně primátorky Hana Cermonová.

Pod Ještědem kraluje Jablonec V Libereckém kraji obhájil vítězství z minulého roku Jablonec nad Nisou. K tomu mu pomohl nejvyšší přírůstek obyvatel v kraji a nejlepší webové stránky města. Jablonecká radnice se navíc snaží s podnikateli udržovat dobré vztahy.

„Hlavním důvodem, proč se Jablonec dlouhodobě umisťuje na předních příčkách této ankety, je vstřícnost úřadů. S podnikateli pravidelně komunikujeme a snažíme se jejich problémy řešit operativně.

U mě mají vždy dveře otevřené,“ říká primátor vítězného města Petr Beitl, jenž cenu převzal. Velkým krokem kupředu podle něj bude otevření silnice I/14, která posílí spojení Jablonce s krajským městem. „Připravujeme také nové sjezdy do průmyslové zóny,“ dodává Beitl.

Brnu pomohli studenti V Jihomoravském kraji zvítězilo město Brno. Metropole obsadila první příčku i díky největšímu počtu studentů v odborném vzdělávání v kraji. „Mám velkou radost, že se u nás daří podnikatelům, kteří se podílejí na celkovém rozvoji města,“ říká primátor Petr Vokřál. Hlavní brněnskou devízou je strojírenství, vývoj softwaru a hardwaru, výroba léčiv a technologie pro letecký průmysl. „Město se snaží pro podnikatele vytvářet přívětivé a podnětné prostředí,“ tvrdí primátor. Že se to městu daří, dokládají nejvyšší podíly podnikatelů a malých a středních firem v kraji.

Prestižní výzkum už podeváté Soutěž Město pro byznys vyhlašuje společnost Communa, která se při vyhlašování opírá o údaje analytiků agentury Datank. Ti hodnotí podnikatelské prostředí a veřejnou správu v daném městě – posuzují tak například vzdálenost města od dálnice, místní míru nezaměstnanosti či podíl podnikatelů. Součástí šetření je i položení fiktivních dotazů radnici.

Vítězná města v Ústeckém kraji

Celkové pořadí Podnikatelské prostředí Přístup veřejné správy

 1. Děčín 3. 1.

 2. Teplice 4. 3.

 3. Lovosice 1. 5.

 4. Litoměřice 6. 2.

 5. Roudnice nad Labem 2. 11.

 6. Louny 7. 4.

 7. Ústí nad Labem 5. 12.

 8. Varnsdorf 8. 8.

 9. Rumburk 10. 6.

 10. Podbořany 12. 7.

Vítězná města v Libereckém kraji

 Celkové pořadí Podnikatelské prostředí Přístup veřejné správy

 1. Jablonec nad Nisou 1. 1.

 2. Železný Brod 3. 5.

 3. Liberec 4. 4.

 4. Turnov 2. 8.

 5. Česká Lípa 10. 2.

 6. Nový Bor 8. 3.

 7. Semily 5. 9.

 8. Jilemnice 7. 7.

 9. Frýdlant 9. 6.

 10. Tanvald 6. 10.

Vítězná města v Jihomoravském kraji

 Celkové pořadí Podnikatelské prostředí Přístup veřejné správy

 1. Brno 2. 1.

 2. Šlapanice 1. 5.

 3. Slavkov u Brna 5. 8.

 4. Pohořelice 10. 9.

 5. Rosice 7. 12.

 6. Kuřim 9. 11.

 7. Břeclav 6. 15.

 8. Blansko 11. 10.

 9. Kyjov 19. 2.

 10. Bučovice 15. 7.

Zdroj: Ekonom, 1. 3. 2018