Na Olomoucku se nejlépe podniká v Litovli

19. 11. 2013, Právo

Obce jsou hodnoceny na základě 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí, kterými jsou podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Litovel se přitom v mnoha sledovaných oblastech drží v horní části žebříčku. Podle výzkumu má mj. dobrý ekonomický rozvoj, nejvyšší počet lékařů, nízkou nezaměstnanost, dostatečnou podporu webových stránek a odborné úředníky.
„Naší předností je napojení na dálniční síť, u které leží průmyslová zóna. Navíc jsme průmyslové město, a to především v potravinářském oboru a ve strojírenství. Tak zakořenily tradiční zkušenosti a dovednosti u místních obyvatel,“ uvedl starosta Litovle Zdeněk Potužák (nez.).
U Hranic odborníci ocenili dobrou finanční stabilitu i vstřícné a ochotné chování úředníků. V žebříčku třetí Lipník nad Bečvou se může podle nich zase pochlubit nejnižšími cenami bytů a stavebních pozemků či vysokým počtem strážníků.

Dluh 6400 korun na hlavu

Hodnocena byla také finanční stabilita obcí. „Proti předchozímu roku došlo v Olomouckém kraji k mírnému nárůstu zadlužení v přepočtu na obyvatele, a to na téměř 6400 korun, což představuje meziroční zvýšení o více než osm procent. Je to také o něco vyšší zadlužení v přepočtu na obyvatele, než v průměru dosahují obce České republiky,“ konstatovala vedoucí analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.
V Olomouckém kraji má podle ní nejvíce obcí ratingové hodnocení podle metodiky iRating ve skupině B–, a to necelá třetina. V kategoriích obce bez rizika (A+) až po obce s nízkým rizikem (B–) je více než 52 procent obcí.
Autoři celostátního výzkumu získali více než dvacet tisíc dat z nezávislých zdrojů, mezi kterými byly Český statistický úřad, ministerstva, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR či online průzkum platů www.platy. cz. Další údaje získali pomocí dotazníků zaslaných obcím a telefonického průzkumu mezi podnikateli.

Olomouc šestá

Olomouc obsadila v krajském žebříčku šesté místo. Z okresních měst si nejlépe vedl Prostějov, který obsadil páté místo. Jeseník skončil na osmém, Přerov na jedenáctém a Šumperk na třináctém místě.

***

Naší předností je napojení na dálniční síť, u které leží průmyslová zóna Zdeněk Potužák, starosta