Na 40 procent podnikatelů chce svůj byznys dále rozvíjet

Optimismus podnikatelů se projevuje i tím, že 40 procent z nich uvažuje o dalším rozvoji svého byznysu. Rozšíření častěji plánují mladší firmy, například z oblasti IT nebo exportní firmy ze zpracovatelského průmyslu. Naopak určitou stagnaci lze očekávat u výlučně domácích firem z oblasti stavebnictví a nemovitostí,” uvedl manažer segmentového řízení v Komerční bance Michal Pánek

Firmy, které chtějí svůj byznys dále rozvíjet, preferují dotace nebo bankovní úvěr. O využití evropských dotací uvažuje třetina firem, více než polovina společností je ale čerpat nechce. Myslí si, že jejich čerpání se neřídí podle spravedlivého klíče. Necelá třetina podnikatelů považuje nabídku dotací za nedostatečnou.
Překážka? Bariéry ze strany státu

Velkou překážkou jsou pro podnikatele bariéry ze strany státu. Nejčastěji si stěžují na vysokou daňovou a administrativní zátěž či legislativní změny, které stěžují strategické plánování. Třetina podnikatelů si také stěžuje na pokles poptávky a problémy s druhotnou platební neschopností. Nejmenší problém podnikatelům naopak dělá zadluženost vůči bance nebo přetahování zaměstnanců konkurencí.

V hodnocení podnikání v rámci lokality jsou podnikatelé nespokojeni s vysokou daní z nemovitostí. Za pozitivní naopak považují z kvalitní a rozsáhlou síť dodavatelů, dobrou dopravní infrastrukturu a dostupné prostory pro podnikání. S lokalitou svého působení je spokojeno 65 procent lidí. Není překvapením, že vedou ekonomicky silné kraje, jako Praha, Středočeský nebo Jihomoravský kraj.

S přístupem radnice ve svém kraji se spokojeno 67 procent z nich, nejvíce v Olomouckém kraji a Praze. „Pozitivně hodnotí podnikatelé jak dostupnost úřadu, tedy webové stránky nebo rozsah úředních hodin, tak odbornost a vstřícnost samotných úředníků. S rychlostí vyřizování agendy a transparentností radnice je ale spokojen už jen přibližně každý druhý podnikatel,” upozornil analytik Datanku Ondřej Pivoňka.”