Moravskoslezským Městem pro byznys jsou potřetí Odry

15. 11. 2013, Novojičínský deník

Odry – Rychlí a odborní úředníci, vyhovující rozsah úředních hodin, nízká konkurence na pracovním trhu či dostatek zaměstnaných studentů – také díky těmto kritériím se Odry staly podnikatelsky nejpřívětivějším městem Moravskoslezského kraje.
„Jsme průměrně dobří a nemáme větší slabiny,“ myslí si o vítězství starosta Oder Pavel Matůšů a dodává: „Cenu jsme získali již potřetí a je znát, že se nám vyplácí naše dlouhodobá koncepce. Naším velkým pozitivem je také to, že nejsme zadluženi.“ Další výhodou sedmitisícového města je podle starosty rovněž dobré napojení na dálnici, počet lékařů na tisíc obyvatel nebo třeba dostatečný počet škol a školek.

Odrám se daří

Odrám se navíc daří získávat peníze na investice z evropských fondů. V poslední době uspělo město se žádostí o dotaci třeba na rekonstrukci centra dětí a mládeže či na výstavbu dřevěné rozhledny na vrcholu Olšová v oderské místní části Pohoř.
V šestém ročníku srovnávacího výzkumu, který vyhlašuje renomovaný týdeník Ekonom, uspěl také Nový Jičín. V rámci kraje obsadil druhé místo, a navíc je druhým nejméně zadluženým městem kraje.
„Výsledky výzkumu nás velmi těší. Podnikatelé jistě ocenili, že jsme v rámci transparentnosti úřadu zavedli elektronické aukce, že mají přístup k majetkoprávním záležitostem na webu města, že zde zveřejňujeme všechny smlouvy i usnesení rady města a zastupitelstva. Za obsah a kvalitu webových stránek získal Nový Jičín dokonce první místo v kraji,“ řekl k úspěchu města místostarosta Nového Jičína Přemysl Kramoliš.
Dvě uznání si z Ostravy odvezla také Kopřivnice, která celkově skončila na 18. místě.

Pokračování na straně 2

Moravskoslezským Městem pro byznys jsou potřetí Odry

Pokračování ze strany 1

Uznání získalo kopřivnické informační centrum a také společnost Brose CZ, která byla oceněna za příkladnou spolupráci se zdejší radnicí. Ani další města neudělala novojičínskému okresu ostudu. Bílovec skončil na celkovém devátém místě a Frenštát pod Radhoštěm obsadil dvanáctou příčku.
Jednotlivá města byla hodnocena podle 42 kritérií ve dvou oblastech. Ta první se věnovala podnikatelskému prostředí a hodnotila ceny pozemků, vodného a stočného nebo stav znečištění ovzduší, druhá oblast byla zaměřena na přístup veřejné správy. V této kategorii se srovnávala úspěšnost získávání dotací, počty strážníků, výše poplatků za užívání veřejného prostoru (umístění předzahrádky a stánku) či služby a otevřenost městského informačního centra.