Metropole na severu Moravy si zvýšila renomé

Vítězem srovnávacího výzkumu Město pro byznys v Moravskoslezském kraji za loňský rok se stala Ostrava.

Krajské město ocenění získalo díky vysokému podílu malých a středních firem, vysokému počtu studentů v odborném vzdělávání, výbornému výsledku v testu elektronické komunikace nebo velice kvalitním webovým stránkám. Na druhém místě skončil FrýdekMístek a na třetím Odry na Novojičínsku. Organizátoři ze společnosti Communa dnes výsledky vyhlásili v Ostravě. Do výzkumu jsou zařazena všechna města a obce s rozšířenou působností v ČR a městské části Prahy. Analytická agentura Datank je hodnotí podle 23 kritérií rozdělených do dvou oblastí, a to podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Mezi nejdůležitějšími kritérii jsou jak taková, která samotná města příliš ovlivnit nemohou (třeba vzdálenost k dálniční síti), tak například podpora webových stránek, test elektronické komunikace a úřední hodiny. Náměstek ostravského primátora Radim Babinec (ANO) uvedl, že krajské město podporuje velké investory i malé živnostníky. „Příkladem velké investice budiž například v současné době vyhlášená soutěž na realizaci průmyslové zóny Ostrava-Hrušov, kterou jsme mimo jiné prezentovali v minulém týdnu na mezinárodním veletrhu MIPIM v Cannes. Musím říct, že byl o to obrovský zájem ze strany i velkých developerů,“ řekl Babinec. Začínajícím živnostníkům zase slouží nedávno rozšířená Fajna dílna.

„Naše snaha rozvíjet podnikatelské prostředí, ale prostředí v Ostravě celkově, je enormní. Je to i o přístupu veřejné správy. Snažíme se o maximální vstřícnost, a to nejen vůči živnostníkům, ale ať už si občan potřebuje vyřídit cokoliv, to je naše primární snaha,“ řekl náměstek. Na internetových stránkách města podle něj podnikatel najde všechno, co potřebuje, od veřejných zakázek, kam se chce přihlásit, po vše, co potřebuje vyřídit. „Stránky města Ostravy fungují. V návaznosti na to fungují i jednotlivé odbory, oddělení magistrátu i jednotlivých obvodů, aby občan, aby živnostník se svého zájmu, své potřeby domohl opravdu v reálném čase,“ řekl Babinec. Druhý FrýdekMístek se podle organizátorů výzkumu může pochlubit vysokým přírůstkem obyvatel, nízkou dlouhodobou nezaměstnaností, vysokým podílem podnikatelů, kvalitní podporou veřejné dopravy a velmi dobrou dopravní dostupností. Odry na třetím místě vynikají například vysokým podílem kapitálových výdajů, nízkou cenou stavebních pozemků nebo vysokým podílem malých a středních firem.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice letos podesáté. Celorepublikové výsledky budou vyhlášeny 18. dubna v Praze.

Zdroj: Metro, 28. 3. 2018