Městy byznysu zaslíbenými jsou Pardubice,Cheb a Rokycany

Pardubice už potřetí ve svém kraji získaly ocenění Město pro byznys. Město si vysloužilo nejvyšší hodnocení jak v kategorii podnikatelské prostředí, tak i v přístupu veřejné správy. Pardubice v rámci kraje vykazují nejvyšší podíl právnických osob a tamní magistrát hodlá podnikání i nadále podporovat.

„Dokončili jsme změny územního plánu, abychom zlepšili podmínky pro nové podnikatele. Začíná se tady více stavět, a když se více staví, znamená to přísun nových lidí,“ říká primátor Martin Charvát.

Pro město je rovněž klíčové poskytovat kvalitní vzdělávání, což se mu v posledních letech daří. „Investičně posílila hlavně oblast základního školství. Zlepšuje se ale také polytechnické vzdělávání. Nyní probíhá přestavba pěti škol, kde by následně měly být k dispozici nové dílny,“ sdělil Martin Charvát. I nejvyšší počet studentů a učňů tak Pardubicím dopomohl k vítězství.

Radnice v současné době dokončuje jednání o dlouho připravovaném projektu centrální polytechnické dílny. Ta by měla studentům pomáhat v propojování teoretických znalostí s praxí a zatraktivňovat technické obory a přírodní vědy i formou volnočasových aktivit. „Chceme i těm nejmenším vštípit, že Pardubice jsou technické město,“ dodává primátor.

Rádi se sejdeme, vzkazuje Cheb V Karlovarském kraji ocenění získal Cheb. Město v regionu vyniklo především díky dobré komunikaci státní správy.

Na fiktivní podnikatelský dotaz, který podali zástupci pořádající agentury Datank, odpověděla radnice nejlépe z celého kraje. Stejně tak porota ocenila nadprůměrné webové stránky Chebu s přehlednými informacemi pro podnikatele. „Městský úřad se snaží nastavovat prostředí tak, aby bylo vstřícné. Vedle toho, že je úřad otevřený po celý pracovní týden, taky nabízíme schůzky mimo úřední hodiny po telefonické domluvě,“ shrnul snahu chebské radnice její tajemník Václav Sýkora.

(Ne)výhoda Rokycan V Plzeňském kraji se nejpřívětivějším městem pro podnikatele staly Rokycany. Zvítězily především díky dobré dopravní dostupnosti – z města se dá rychle dostat do Plzně i do Prahy. Podle starosty Rokycan Václava Kočího však může být malá vzdálenost ke krajskému městu dvousečnou zbraní. „Někteří lidé jdou raději za lepším zaměstnáním do krajského města, než aby zůstali tady,“ myslí si Kočí.

Dalším aspektem, který vedl k vítězství Rokycan, je nízká cena tamních pozemků. „Máme také schválenou novou bytovou zónu, kde bude přibližně 550 stavebních parcel,“ říká starosta.

Vítězná města v Pardubickém kraji

1. Pardubice 1. 1.

2. Chrudim 2. 10.

3. Hlinsko 3. 6.

4. Přelouč 6. 3.

5. Lanškroun 8. 4.

6. Holice 4. 8.

7. Česká Třebová 15. 2.

8. Ústí nad Orlicí 12. 5.

9. Vysoké Mýto 11. 9.

10. Svitavy 7. 11.