Město pro byznys začíná lov na schopné starosty

Ekonom str. 37

Pětitisícový Pacov na Pelhřimovsku se kromě svého historického jádra může pochlubit také kvalitní prací svých úředníků. Umístil se na prvním místě v testu elektronické komunikace radnic, jehož výsledky byly představeny u příležitosti startu pátého ročníku srovnávacího průzkumu Město pro byznys.

Cílem projektu je porovnat podnikatelský potenciál více než dvou stovek českých, moravských a slezských měst, ale i ocenit starosty, kteří dovedou vytvořit příznivé podnikatelské prostředí.
Průzkum je unikátní množstvím zpracovávaných dat. Každá z 205 obcí s rozšířenou působností je hodnocena na základě padesáti kritérií. Sběr dat probíhal od února letošního roku do června. „Metodika prošla od loňského roku vývojem – na žádosti radnic bylo v hodnocení zohledněno více kritérií, která mohou ovlivnit například rozhodnutím starosty, zastupitelstva, tajemníka,“ uvedl Aleš Vojíř, zástupce šéfredaktora týdeníku Ekonom, který je vyhlašovatelem srovnávacího průzkumu. Kritéria jsou nově rozdělena do dvou oblastí – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Každá z oblastí má na výsledné hodnocení vliv z padesáti procent.

Výsledky Města pro byznys za jednotlivé kraje i za celou Českou republiku budou známy v následujících týdnech (viz tabulka). Partnery projektu jsou kromě týdeníku Ekonom skupina PPF, Hospodářská komora České republiky a DPOV, člen skupiny ČD.
Data zpracovává agentura Datank.

Vyhlášení krajských kol Města pro byznys 2012
24. 10. Zlínský 8. 11. Karlovarský
25. 10. Jihomoravský 13. 11. Pardubický
30. 10. Moravskoslezský 14. 11. Královéhradecký
31. 10. Olomoucký 20. 11. Plzeňský
1. 11. Vysočina 21. 11. Středočeský
6. 11. Liberecký 22. 11. Jihočeský
7. 11. Ústecký 27. 11. Praha

Foto popis| Týdeník Ekonom odstartoval již pátý ročník srovnávacího průzkumu Město pro byznys. Během podzimu budou ze 205 obcí a 22 pražských městských částí vybráni nejprve vítězové regionálních kol a posléze i celorepublikový šampion.
Foto popis| Na prvním místě se v testu elektronické komunikace radnic umístil Pacov. Podle jeho starosty Lukáše Vlčka (uprostřed) by k zefektivnění veřejné správy pomohla jednodušší legislativa.