Město pro byznys: Vizovice

7. 11. 2013, Zlínský deník, Valašský deník, Slovácký deník

Kromě přístupu radních k podnikatelům se mohou Vizovice pochlubit dalším dílčím oceněním: za odbornou kompetentnost úředníků.
Místní podnikatelé se podle místo starostky pravidelně s vizovickými zastupiteli scházejí a probírají s nimi své aktuální problémy.
„Nasloucháme jejich podnětům a podnikatelé nám naopak vycházejí vstříc, pokud jde například o podporu kulturních a sportovních akcí, které pořádáme,“ přiblížila vzájemnou spolupráci místo starostka. Radní mohli v rámci zmíněného výzkumu také sami navrhnout podnikatele, který podle jejich mínění městu nejvíce prospívá. Vizovice nominovaly doktora Bohumila Hanáka, který tam vlastní čtyři lékárny. Jeho firma získala také Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí. „Moc si toho vážím, každému udělá radost, že společnost jeho práci vnímá pozitivně. Myslím si, že spolupráce podnikatelů a měst by se do budoucna měla zvyšovat,“ radoval se z ocenění Bohumil Hanák.
Podnikání podle něj není pouze o vydělávání peněz. Správný majitel firmy musí umět peníze vhodně investovat. „Považuji za důležité pomáhat obci, kde bydlím. Chápu to jako poděkování, že ve Vizovicích rád žiji a jsem tam spokojený,“ sdělil Bohumil Hanák.
Lékárník ve Vizovicích zaměstnává čtyřicet lidí. Mimo to sponzoruje programy pro tělesně postižené či hendikepované děti. „Sociální sféra je jednou z oblastí, kde je má pomoc potřebná,“ je přesvědčený Bohumil Hanák.
Vizovice zatím do budoucna neplánují zakládat v blízkosti města průmyslové zóny. „Jsme zastavěni. Limituje nás železnice. Víme, že například firma Rudolf Jelínek by se chtěla rozšiřovat, ale naráží právě na železniční koridor. V současnosti se slibně rozvíjí firma Rostra. Té dosud prostory na rozšíření nechybí,“ okomentovala Zuzana Štalmachová. Podle ní by další ekonomický rozvoj městu mohla přinést i rekonstrukce silnice R49. „Opravu a rozšíření této pro nás důležité dopravní tepny podporujeme, ale současně chceme, aby příliš neohrožovala životní prostředí a přirozené ekosystémy zvířat,“ uzavřela Zuzana Štalmachová s tím, že vizovické zastupitelstvo se zasadí, aby stavba byla co nejšetrnější.
Kromě Vizovic získal ocenění Město pro byznys ještě Holešov, který obsadil druhou příčku. Třetím pro podnikatele nejpřívětivějším městem je ve Zlínském kraji Bystřice pod Hostýnem. Zlín se umístil na páté příčce. Získal však ještě dílčí ohodnocení za podporu rozvoje podnikatelských subjektů.
Výzkum Město pro byznys již šestým rokem provádí společnost Datang. Hodnotí jednotlivá města na základě dvaačtyřiceti kritérií, rozdělených do dvou oblastí. Jednou z nich je podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou ze zmíněných oblastí mohou svým chováním ovlivnit samy radnice. Například tím, jaké služby poskytuje jejich informační turistické centrum. O vstřícnosti k podnikatelům ale rozhoduje i počet úředních hodin radnice.