Město pro byznys 2017: Humpolec druhý

Praha, Humpolec – Druhé místo v celostátním hodnocení srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2017 patří opět Humpolci.

Vítěze aktuálního krajského žebříčku předstihla v celorepublikovém pořadí pouze Ostrava, na pomyslných stupních vítězů stanuli ještě zástupci třetího Brna. Na pátém místě skončil letos Pelhřimov, který před rokem výzkum Město pro byznys 2016 vyhrál.

Zatímco letos vítězná Ostrava nefigurovala před rokem ani mezi patnáctkou nejúspěšnějších, obhajoba pomyslného stříbra Humpolcem nepřekvapila. „Na umístění mezi nejlepšími jsme si už tak trochu zvykli,“ nezastíral po zveřejnění pořadí za roku 2017 starosta Humpolce Jiří Kučera (ODS). „Jsme rádi, i vzhledem k tomu, že během deseti ročníků docházelo k úpravám hodnoticích kritérií, že se i letos Humpolci podařilo vklínit se mezi takové giganty, jakými jsou Ostrava a Brno,“ dodal.

Spíš by se dalo ale říct, že se zmínění giganti letos k Humpolci přidali. Skutečným gigantem je totiž Humpolec! Srovnávací výzkum Město pro byznys se letos konal podesáté, Humpolec byl v celostátním hodnocení letos pošesté druhý a v letech 2008, 2013 a 2015 dokonce zvítězil.

PODMÍNKY NEJENOM PRO PODNIKÁNÍ

Humpolec nabízí kvalitní podmínky pro podnikání dlouhodobě. Město dosáhlo vynikajících výsledků zejména v kritériích podnikatelského prostředí.

V Humpolci je velmi vysoký podíl podnikatelů a také vysoký podíl právnických osob.

Na dobré úrovni je ve městě pracovní trh, město těží z dlouhodobé velmi nízké nezaměstnanosti.

Humpolecká radnice se může pochlubit vysokou likviditou, město má rovněž jedny z nejnižších poplatků za vodné a stočné. Komunikace úřadu s podnikateli se drží na kvalitní úrovni, což prokázal test elektronické komunikace. „Obrovský úspěch ukazuje, že Humpolec má dobré zázemí a dobré podmínky nejen pro podnikání, ale i pro život,“ uvedl ještě na finálovém předávání ocenění humpolecký starosta Jiří Kučera.

Před rokem ovládla pořadí na medailových příčkách kompletně Vysočina, hned za vítězným Pelhřimovem a druhým Humpolcem skončila tehdy Jihlava. Ta letos z první patnáctky vypadla.

Naopak vítěznou Ostravu i třetí Brno lze bez nadsázky označit za největší skokany žebříčku. Ani jedno z těchto dvou velkých měst v předcházejícím roce mezi nejlépe hodnocenými patnácti městy nebylo.

Složení nejúspěšnější patnáctky se vůbec citelně obměnilo, umístění v této společnosti letos obhájilo jen sedm měst.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice.

Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region, která hodnotí přístup místních samospráv vůči podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Mezi nominovanými je i Bystřice nad Pernštejnem, která obdržela od CzechInvestu divokou kartu. První tři místa v celostátním klání budou vyhlášena na tradičním červnovém galavečeru Investor roku a Podnikatelská nemovitost roku.

Zdroj: Jihlavský deník, 19. 4. 2018