Městem pro byznys opět Pardubice

V Pardubickém kraji probíhá velmi progresivní rozvoj v oblasti podnikatelského prostředí a města se snaží jít byznysu stále více naproti a nastavit pro podnikatele ty nejlepší možné podmínky.

Tento fakt potvrzuje také výzkum Město pro byznys 2017, který jako podnikatelsky nejpřívětivější město v kraji vyhodnotil statutární město Pardubice.

Výzkum hodnotí všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v České republice.

Pardubice nabízejí komplexní podnikatelské prostředí. „Krajská metropole obsadila první místo jak v podnikatelském prostředí, tak v přístupu veřejné správy. V podnikatelském prostředí Pardubice zabodovaly vysokým přírůstkem obyvatel, vysokým podílem malých a středních firem a vůbec nejvyšším podílem právnických osob,“ informoval Právo mluvčí výzkumu David Pavlát.

Celkový úspěch podpořil také nejvyšší počet studentů a učňů v odborném vzdělávání a nízká dlouhodobá nezaměstnanost.

V přístupu veřejné správy si Pardubice vedly nejlépe ze všech měst v kraji v podpoře veřejné dopravy, dosáhly prvního místa v testu elektronické komunikace, který hodnotí rychlost, vstřícnost a kvalitu odpovědí, i v počtu úředních hodin v týdnu.

„Kromě vstřícného přístupu živnostenského úřadu se Pardubice celkově snaží otevřít město směrem k podnikatelům. Chceme více stavět, přilákat více podniků, a tím i lidí do regionu. S tím souvisí i klíčová podpora vzdělávání, zejména polytechnického. Aktuálně probíhají jednání o centrální polytechnické dílny. Chceme, aby Pardubice byly známé jako polytechnické město,“ řekl Právu po převzetí ceny primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).

Stříbrná Chrudim získala v podnikatelském prostředí body vysokým růstem ekonomických subjektů a vyšším podílem malých a středních podniků. Pokud jde o přístup veřejné správy, má nízkou daň z nemovitosti, podnikatelsky přívětivé jsou chrudimské webové stránky.

Město rovněž vydává dostatek finančních prostředků na veřejnou dopravu. Bronzové Hlinsko si v podnikatelském prostředí vede skvěle vůbec nejvyšším podílem podnikatelů v kraji, nejnižší nezaměstnaností a rovněž velmi nízkou nezaměstnaností mladých. Drží si nízké ceny stavebních pozemků a nízkou daň z nemovitosti.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podesáté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice.

Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice.

Chceme, aby Pardubice byly známé jako polytechnické město Martin Charvát, primátor

Zdroj: Právo, Severovýchodní Čechy, 9. 3. 2018