Městem pro byznys na jižní Moravě jsou Šlapanice, uspěl i Hodonín a Slavkov

Nejvíce přívětivým městem pro podnikatele jsou na jižní Moravě Šlapanice. Vítězství si vybojovaly ve srovnávacím výzkumu analytické agentury Datank. Druhou příčku obsadil Hodonín a třetí Slavkov u Brna.

“Bezmála osmitisícové město, nedaleko moravské metropole, těží z výhodné pozice. „Počet ekonomických subjektů je zde v přepočtu na obyvatele v Jihomoravském kraji vůbec nejvyšší, navíc nadále výrazně stoupá. Ceny stavebních pozemků stoupají, což svědčí o atraktivitě lokality. Radnice má také nejvyšší podíl kapitálových výdajů, významně podporuje oblast vzdělávání,“ sdělil David Pavlát z agentury Město pro byznys.
Šlapanice obstály nadprůměrně i v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí z živnostenského úřadu. „Těší mě struktura podnikatelů v našem městě. Loňský rok jsme měli investičně mimořádný, hodně se investovalo do školy,“ dodala starostka Šlapanic Michaela Trněná.

Celkové pořadí Město pro byznys 2021:1. Šlapanice2. Hodonín3. Slavkov u Brna4. Pohořelice5. Mikulov6. Vyškov7. Kyjov8. Břeclav9. Tišnov10. Brno11. Židlochovice12. Bučovice13. Kuřim14. Ivančice15. Hustopeče16. Rosice17. Blansko18. Boskovice19. Znojmo20. Veselí nad Moravou21. Moravský Krumlov
Stříbrný Hodonín zabodoval přehledností webových stránek z pohledu podnikatelů, vysokým skóre úředních hodin a v Jihomoravském kraji nejnižší daní z nemovitosti. Stupně vítězů doplnil Slavkov u Brna. „Potenciál pro rozvoj podnikání nabízí nízký index stáří, celkový přírůstek obyvatel je zde nejvyšší v celém regionu. Počet dokončených bytů na tisíc obyvatel výrazně převyšuje krajský průměr. Podmínky pracovního trhu ukazují, že lokalita nabízí vysoce konkurenční prostředí,“ vyzdvihl Pavlát.
Srovnávací výzkum Město pro byznys již třináctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností.
Tabulku vítězů naopak uzavírají Znojmo, Veselí nad Moravou a Moravský Krumlov.

Zdroj: blanensky.deik.cz, 9. 6. 2021