Městem pro byznys jsou opět Pardubice

Nejlepší podmínky pro podnikatele má podle výzkumu krajské město. Nejlépe se v kraji podniká v Pardubicích.

Ukázal to srovnávací výzkum Město pro byznys, který zpracovala analytická agentura Datank. Na druhé příčce skončilo Hlinsko, na třetí Přelouč.

„Pardubice obsadily první místo v přístupu veřejné správy a v podnikatelském prostředí jsou celkově druhé nejlepší. Vynikají zejména velmi vysokým podílem malých a středních firem, vysokým počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání a rovněž výbornou dopravní dostupností. V přístupu veřejné správy město bezkonkurenčně boduje ekonomickými údaji,“ uvedl za organizátory David Pavlát.

Pardubice mají podle výzkumu nejvyšší podíl výdajů věnovaných na veřejnou dopravu a velmi nízkou dluhovou službu.

V kraji Pardubice nabízejí nejvyšší počet úředních hodin a mají velmi kvalitní elektronickou komunikaci. „Malé a střední podniky jsou velice důležité pro další rozvoj. V dohledné době plánujeme řadu velkých investic, jednou z nich je oprava ulice Průmyslová, která vede do zóny, kde sídlí několik firem různých velikostí, takže tím také chceme přispět ke zlepšení infrastruktury,“ popsal náměstek primátora Pardubic Jan Mazuch.

Za 11 let, kdy výzkum funguje, Pardubice zvítězily šestkrát. Velkou roli hraje to, že se jedná o krajské město. „K tomu, aby Pardubice vyhrály, jistě přispívá i elektronická správa. Ve městě je poměrně velká základna aktivních lidí, což souvisí s tím, že v něm sídlí univerzita,“ dodal Mazuch.

Druhé Hlinsko má podle výzkumu v Pardubickém kraji vůbec nejvyšší podíl podnikatelů a také velmi nízkou dlouhodobou nezaměstnanost. Nabízí velmi nízké ceny stavebních pozemků. A z pohledu podnikatele má kvalitní webové stránky.

Třetí Přelouč v kraji zaznamenává velmi vysoký přírůstek ekonomických subjektů a obyvatel.

„V přístupu veřejné správy si Přelouč ocenění zaslouží vůbec nejvyšším podílem kapitálových výdajů a také nejnižší dluhovou službou,“ popsal Pavlát.

V minulosti dvakrát za sebou zvítězil Žamberk, jednou pak Litomyšl, Přelouč a Polička. Přelouč se v roce 2012 stala dokonce nejlepším městem pro byznys v celé republice.

Do výzkumu jsou zahrnuta všechna česká města a obce s rozšířenou působností. Hodnotí se dvě hlavní kategorie -podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Zdroj: Pardubický deník, 23. 3. 2019