Městem pro byznys je v kraji Brandýs

BRANDÝS NAD LABEM, STARÁ BOLESLAV Vítězem srovnávacího výzkumu Město pro byznys se ve Středočeském kraji stalo souměstí Brandýs nad Labem / Stará Boleslav. Ve výzkumu hodnotí odborníci podnikatelský potenciál měst a vesnic v České republice. Analytici agentury Datank dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií – podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskusi o vývoji podnikatelského prostředí.
„Konkurence měst ve Středočeském kraji byla letos skutečně silná, do srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsme zahrnuli celkem šestadvacet měst s rozšířenou působností. Takže vítězství Brandýsa nad Labem / Staré Boleslavi je skutečným oceněním. O to více, že toto město dosáhlo vyrovnaných výsledků v obou hlavních částech výzkumu, tedy v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy,“ říká David Pavlát, ekonom z týmu projektu Město pro byznys.
Pokud jde o podnikatelské prostředí, může se Brandýs pochlubit v kraji jedním z nejvyšších podílů firem, stejně jako velmi vysokým přírůstkem počtu ekonomických subjektů. S tím jde ruku v ruce vůbec nejvyšší nárůst počtu obyvatel města, rozvíjející se bytová výstavba nebo nízký index stáří obyvatel. Tamní radnice obstála i v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů zjišťuje kvalitu a včasnost odpovědí.
Polabské město v okrese Praha-východ má dále vysoký podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích radnice i podíl investičních dotací na celkových příjmech. Navíc finančně nadprůměrně podporuje vzdělávání.
„Jsem velice rád, že jsme letos dosáhli na vítězství, protože v předchozích letech jsme obsazovali buď druhá, nebo třetí místa. Tento úspěch je zásluhou nejen radnice, ale celého města. Tedy i podnikatelské sféry, protože podnikatelům se u nás opravdu daří. Aktuálně ve městě hodně pracujeme na nových rozvojových plochách, což podle mě bude jeden z dalších velkých impulzů i pro větší podnikatele,“ říká starosta Brandýsa nad Labem / Staré Boleslavi Vlastimil Picek (Podpora občanů).
Stříbro v letošním středočeském výzkumu Město pro byznys putuje do Kutné Hory, bronz pak do sousedního Kolína. Těsně pod stupni vítězů skončily Poděbrady, Slaný a Černošice.

Zdroj: Mladá fronta DNES, 26. 9. 2020