Městem pro byznys je opět Nová Paka

Nejlepší město pro podnikání? Překvapení se nekoná. V Královéhradeckém kraji je to opět Nová Paka. Ta zvítězila v desátém ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2017, a navázala tak na úspěchy z minulých let. První příčku Nová Paka obsadila již v letech 2008, 2010, 2011, 2014 a 2016, v roce 2015 byla druhá.

Do hodnocení bylo v kraji zahrnuto 15 měst, která mají status obce s rozšířenou působností. Druhé místo obsadila Dobruška, třetí příčku zaujalo Nové Město nad Metují. Výzkum hodnotí obce na základě třiadvaceti kritérií rozdělených do dvou oblastí, a to podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Druhou oblast mohou radnice svým chováním ovlivnit. V podnikatelském prostředí se Nová Paka umístila na čtvrtém místě, kdy bodovala především vysokým podílem podnikatelů a nejvyšším počtem studentů.

Nová Paka v porovnání s jinými městy disponuje vysokou likviditou financí, má vysoký podíl investic. Město má také nejlepší radniční webové stránky s podnikatelským obsahem. „Snažíme se podnikavým neházet klacky pod nohy, zaručovat všem stejné podmínky a férový přístup,“ komentoval vítězství pro ČTK novopacký starosta Josef Cogan.

Dobruška uspěla v testu elektronické komunikace, body získala vysokým nárůstem počtu ekonomických subjektů, nízkými cenami stavebních pozemků a nízkou dlouhodobou nezaměstnaností. Nové Město nad Metují se na třetí příčku prosadilo kvalitními webovými stránkami, vysokým podílem malých a středních firem, vysokým přírůstkem obyvatel, nejnižším indexem stáří v kraji a nízkou cenou vodného a stočného. Na opačném konci žebříčku skončil Rychnov nad Kněžnou, předposlední byla Jaroměř. Loni poslední Broumov se posunul na 12. příčku. Největší posun směrem vzhůru udělal Dvůr Králové nad Labem, ze 14. místa se dostal na sedmé.

Zdroj: Mladá fronta DNES, 28. 3. 2018