Městem pro byznys je na Vysočině po roční odmlce zase Humpolec

Humpolec – Na podnikatelský trůn se vrací Humpolec. Po roční odmlce město opět v krajském kole srovnávacího výzkumu Město pro byznys za rok 2017 dominovalo. Za deset let, co jsou výsledky srovnávacího výzkumu sestavovány a zveřejňovány, vyhrál Humpolec na Vysočině poosmé. Známá jména měst jsou znovu na dalších místech v popředí aktuálního žebříčku, na němž figuruje patnáct vysočinských měst. Za Humpolcem skončil druhý Pelhřimov (zvítězil před rokem), třetí v pořadí je Jihlava (vítězka za rok 2010) a těsně pod pomyslnými stupni vítězů stanul Pacov (za deset let byl třikrát mezi nejlepšími třemi).

Výzkum opět z celé řady hledisek známkoval města z hlediska kvality podmínek pro podnikání. „Analytická agentura Datank v něm hodnotí přístup veřejné správy a podnikatelské prostředí ve všech městech a obcích s rozšířenou působností v České republice,“ připomněl v tiskové zprávě David Pavlát.

Při sčítání výsledků pro Humpolec mluvilo mimo jiné to, že jde o město, které má nejvyšší podíl podnikatelů a také druhý nejvyšší podíl právnických osob v kraji. Humpolci bylo přičteno k dobru, že je ve městě na dobré úrovni fungující pracovní trh, vysoký podíl studentů v odborném vzdělávání i dlouhodobě nízká nezaměstnanost.

Váhu měly nízké poplatky za vodné a stočné a radnice obstála v úrovni komunikace s podnikateli, což prokázal test elektronické komunikace s fiktivním dotazem. „Vzhledem k tomu, že se umísťujeme pravidelně na předních příčkách, ukazuje to na určitý pozitivní trend, a to je rozhodně potěšující. Chci poděkovat především týmu na radnici, že pro podnikatele spoluvytváří stabilní a predikovatelné prostředí,“ reagoval na zveřejnění výsledků starosta Humpolce Jiří Kučera.

Aktuálně druhý Pelhřimov si sice proti loňsku pohoršil, ale znovu bodoval nejnižší nezaměstnaností na celé Vysočině. Město se pyšní vůbec nejnižší dluhovou službou v kraji a vysokým podílem kapitálových výdajů.

V případě třetího místa pro statutární město Jihlava si výzkum všiml, že město disponuje především vysokým podílem malých a středních firem. Vysoký podíl výdajů věnovaných na veřejnou dopravu svědčí o tom, že jihlavská radnice věnuje pozornost tomu, aby se lidé snadno dostali za zaměstnání.

„Město má z pohledu podnikatele rovněž kvalitní radniční webové stránky,“ doplnil charakteristiku David Pavlát.

Loni na Vysočině dominoval Pelhřimov před Humpolcem a Jihlavou.

Stejné pořadí bylo i po loňském dubnovém zveřejnění celostátních výsledků srovnávacího průzkumu Město pro byznys za rok 2016.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotil letos podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice podesáté. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice, analytici posuzují podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Zdroj: Pelhřimovský deník, 4. 4. 2018