Města: Z firem se musejí stát lokální patrioté

13. 11. 2013, Ekonom

V Karlovarském kraji zvítězily letos Mariánské Lázně, především díky nízké nezaměstnanosti, dostatku studentů v odborném vzdělávání, dobré lékařské péči a dobré dopravní dostupnosti.

Starosta Mariánských Lázní vidí podnikatelský potenciál města především v kvalitních službách lázeňství a v cestovním ruchu. “Jsme na rozmezí dvou chráněných krajinných oblastí Český a Slavkovský les, kde je řada přírodních zajímavostí, rezervací a památek. S tím se budují turistická infrastruktura, vycházkové trasy a cyklotrasy,” říká starosta města Zdeněk Král s tím, že místní hluboké lesy mohou konkurovat i Šumavě.

V letošním roce je součástí projektu Město pro byznys také Cena týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí. Firmy nominují samotní starostové. V Karlovarském kraji tuto cenu získala hračkářská společnost Playmobil CZ z Chebu, která s městem spolupracuje již od roku 2007. Výrazně se podílí mimo jiné na zpestření programu akcí pro rodiny s dětmi.

Podnikatelsky nejpřívětivějším městem Plzeňského kraje se staly Rokycany. Mezi důvody úspěchu tohoto města patří dobrá finanční stabilita, podpora webových stránek a nízký počet nezaměstnaných.

Přestože jsou v Rokycanech drahé byty i stavební pozemky nebo znečištěné ovzduší, odnesly si v hodnocení podnikatelského prostředí druhé místo. V přístupu veřejné správy zdolaly první příčku a staly se tak vítězi celkového žebříčku. “Letošní úspěch je vyústěním dlouhodobé snahy o vytvoření otevřené a dobře fungující radnice. Město Rokycany věnuje spolupráci s podnikateli velkou pozornost, snaží se vytvářet nové podmínky pro investory na území města. V letošním roce buduje napojení stávající průmyslové zóny na obchvat, čímž nabídne další možnosti investic ve městě,” uvedla místostarostka Rokycan Marie Hlásková.

Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí získala v Plzeňském kraji společnost Arteo CZ z Blovic, která se zabývá přípravou veletržních expozic či muzejních interiérů. Firma dlouhá léta pravidelně sponzoruje město. Muzeu jižního Plzeňska pomáhá s přípravou výstav, přispívá na vybavení škol. Finančně podporuje sportovní kluby a poskytuje bezplatně dopravní prostředky na dopravu na sportovní soutěže.

Prokuristka chebské firmy Playmobil CZ Martina Wunderlichová převzala v Karlovarském kraji cenu týdeníku Ekonom. Kandidáty na toto ocenění navrhují sami starostové.

Podle starosty Kraslic Zdeňka Brantla (vpravo) jeho obec trpí tím, že leží mimo hlavní dopravní trasy. Tamní firmy si tak o to více zaslouží ocenění za to, že vytvářejí pracovní místa.

Stupně vítězů výzkumu Město pro byznys 2013 v Plzeňském kraji. Zleva: Vedoucí MÚ Nýřany Lubomír Šilhavý (3. místo), ředitel společnosti EuWe Eugen Wexler ČR Petr Krob (zastupoval vítězné Rokycany) a místostarosta Klatov Václav Chroust (2. místo).

Redaktor týdeníku Ekonom Petr Korbel (vlevo) se starostou Tachova Ladislavem Macákem. Podle něho je spolupráce radnice s firmami základem rozvoje měst.

“Z Blovic pocházím a pomáhat městu považuji za svou povinnost,” říká Miroslav Sýkora, šéf společnosti Arteo CZ.