LIBEREC: Nejlepším městem pro podnikání v kraji je Ž. Brod

17. 10. 2013, genusplus.cz

“Myslím, že jsme zvítězili hlavně díky vysokému ratingu, je to způsobeno tím, že opravdu nemáme žádné dluhy a na účtu máme značné finanční prostředky,” řekl ČTK po převzetí ocenění železnobrodský místostarosta Miloslav Louma. Spousta městských budov ale podle něj potřebuje opravit, je potřeba investovat do infrastruktury. “Zateplujeme mateřské školy a školu a mám obavy, že ty peníze zase velice rychle zmizí,” poznamenal.

Železný Brod trápí nedostatek pracovních příležitostí, s uzavřením Železnobrodského skla přišlo město s 6400 obyvateli o dominantního zaměstnavatele. “Nemáme ani žádný prostor pro průmyslovou zónu, abychom mohli podnikatele přilákat,” postěžoval si Louma. Radnice se ale snaží podporovat místní firmy. “Mají na radnici dveře otevřené a společně se snažíme propagovat místní sklářské firmy pořádáním sklářských slavností. Snažíme se podnikatelům vyjít vstříc, například jsme nezvýšili daň z nemovitosti,” dodal místostarosta.

Letošní ročník Města pro byznys se od předchozích liší. “V předchozích letech jsme se zajímali o to, co mohou města udělat pro podnikatele, letos jsme to obrátili a zjišťovali jsme, co mohou podnikatelé udělat pro města,” poznamenal analytik agentury Datank Michal Kaderka. Starostové tak mohli nominovat na Cenu týdeníku Ekonom firmy, s nimiž se jim nejlépe spolupracuje. V Libereckém kraji cenu získala společnost Charvát, AXL ze Semil, která ve městě podporuje akci města Westernový den a financuje i místní sociální, sportovní či kulturní spolky a organizace.

Srovnávací výzkum Město pro byznys se ve 205 městech Česka a 22 městských částech Prahy uskutečnil pošesté. Vyhlašovatelem je týdeník Ekonom. Města hodnotí podle 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Zatímco v první oblasti nemají města příliš šancí situaci ovlivnit, v té druhé záleží jen na nich, jak se ke svým podnikatelům chovají. Liberecký kraj byl prvním, kde se letos výsledky vyhlašovaly, celostátní finále bude 10. prosince.