Letos se nejlépe podniká ve Vyškově

Znojemský deník, Vyškovský deník, Hodonínský deník, Břeclavský deník, Brněnský deník, Blanenský deník

Jižní Morava – Místem, kde se v Jihomoravském kraji nejvíc daří podnikatelům, se letos stal Vyškov. Zvítězil v anketě Město pro byznys, která posuzovala padesát kritérií. Například webové stránky, ceny pozemků nebo dostupnost pracovníků. Na druhém místě skončily Šlapanice na Brněnsku a na třetím Mikulov. Brno je sedmé.
V anketě odpovídali podnikatelé už popáté. Letos jich bylo asi sedm tisíc. „Ptali jsme se lidí v hospodářských komorách. Jižní Morava patří z pohledu setkávání podnikatelů a zástupců radnice k nejlepším v republice,“ řekl zpracovatel dat Michal Kaderka.
Vyškov podle místostarosty Romana Celého těží z průmyslových zón z devadesátých let. „Výtěžek z privatizace město investovalo zpátky do sebe. Máme spoustu zahraničních investorů,“ uvedl.
Druhé Šlapanice si vedly nejlépe v několika kritériích: podílu podnikatelů, dostupnosti pozemků nebo spokojenosti s přístupem radnice. Její tajemník Václav Hrabálek si na vyhlášení postěžoval na odkládané vytvoření průmyslové zóny. „Máme na svém území zlatý trojúhelník asi 120 hektarů mezi dálnicí, letištěm a železnicí a bohužel se nám ani po osmi letech nepodařilo s tím prorazit,“ podotkl.
Starosta třetího oceněného Mikulova Rostislav Koštial upozornil na dobrou práci turistického informačního centra. „Podle hodnocení je nejlepší v kraji,“ sdělil Koštial.
Brno z jedenadvaceti srovnávaných jihomoravských měst skončilo na sedmém místě. „Podle oslovených podnikatelů je jeho největší problém dopravní dostupnost. Přitom sem vedou dvě dálnice. Nemáme ale přímé pravidelné spojení s velkým letištěm v Evropě a investory také odrazují průtahy přestavby železničního uzlu,“ řekla vedoucí Kanceláře strategie města Marie Zezůlková.