Kroměříž je nejlepším městem pro byznys

Propodnikatelský přístup radnice, úspěšné čerpání dotací z evropských fondů a nejnižší daň z nemovitosti: to jsou důvody, které dělají podle pořadatelů ankety Město pro byznys z Kroměříže nejlepší místo pro podnikání ve Zlínském kraji.

“Loňský vítěz Holešov skončil letos druhý, bronz patří Zlínu. Výzkum Město pro byznys 2015 hodnotí už osmým rokem 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.

A v rámci krajského srovnání se podle výsledků podnikatelům nejlépe žije a pracuje v Kroměříži.
„Důvodů je hned několik: rozsah úředních hodin živnostenského úřadu, vodné a stočné a daň z nemovitosti. Ve všech těchto kritériích je Kroměříž nejlepší v kraji,” řekl za pořadatele výzkumu Jakub Splavec.

Dalšími důvody vítězství jsou pak vysoký podíl velkých zaměstnavatelů a úspěšné čerpání dotací z Evropské unie, v neposlední řadě pak také velmi nízké poplatky například za stánek či ze vstupného.

„Snažíme se podnikatelům vyjít maximálně vstříc. To dokazují nízko nastavené poplatky, velký rozsah úředních hodin i nejnižší daň z nemovitosti. Tím vším umožňujeme našim firmám a živnostníkům podnikat co nejlevněji, nejpohodlněji a snižovat si tak náklady na svůj byznys. Ocenění mě velmi těší a jsem rád, že přes některé problémy dokážeme dobře hospodařit a pomáhat rozvoji podnikání v našem městě,” okomentoval vítězství kroměřížský místostarosta Radek Vondráček.

I když se Holešovu nepodařilo obhájit vítězství, podnikatelům se podle všeho i tam stále daří. „Je to dáno především nejnižší dlouhodobou nezaměstnaností. Město má druhý nejvyšší podíl kapitálových výdajů, stejně tak i druhý největší objem získaných dotací z Evropské unie,” podotkl Jakub Splavec.

Vůbec nejlépe v kraji byl pak analytiky hodnocen obsah webových stránek. „Těžíme hlavně z výhodné pozice. Jsme středobodem mezi většími centry a nacházíme se v blízkosti dálnice. Dobrá dostupnost s nízkou nezaměstnaností jistě souvisí, co se týče celkové podpory podnikání, snažíme se hlavně intenzivně komunikovat a společně s podnikateli hledat řešení,” tvrdí starosta Holešova Rudolf Seifert.

Třetí Zlín bodoval v hodnocení přístupu radnice k podnikatelům. Město má nejvyšší podíl výdajů věnovaných na silniční veřejnou dopravu a místní poplatky a daň z nemovitosti jsou radnicí nastaveny na nízkou úroveň.

Vyhlášení regionálních výsledků výzkumu Město pro byznys probíhá v letošním roce v rámci krajských setkání Svazu měst a obcí České republiky. Spolupráce umožňuje otevřeně diskutovat o aktuálních tématech, která se týkají podnikatelů, radnic a obyvatel všech měst a obcí.

Zdroj:8.4.2016kromerizsky.denik.czstr.00MojeKroměřížsko//URL| http://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/kromeriz-je-nejlepsim-mestem-pro-byznys-20160408.html