Krnov byl vyhlášen druhým nejlepším městem pro byznys

Bruntálský a krnovský deník

Rýmařov skončil na 17. místě a Bruntál na 18. Krnov si ve srovnání s městy našeho kraje vedl nejlépe v několika kritériích. V ceně za odvoz odpadu, v ceně vodného a stočného, i ve spokojenosti podnikatelů.

Krnov – Srovnávací výzkum Město pro byznys Moravskoslezského kraje 2012 dokáže porovnávat podnikatelský potenciál a ohodnotit, zda jednotlivé radnice dovedou vytvořit příznivé podnikatelské prostředí. Krnov se v celém kraji umístil na druhém místě a navíc získal uznání za spokojenost podnikatelů s přístupem radnice.
Odry v této soutěži obhájily loňské prvenství a například třetí Opava vyniká v dostupnosti pracovní síly. V rámci průzkumu mezi podnikateli, který je součástí projektu Město pro byznys, se analytici společnosti Datank zaměřili i na regulaci dopravy ve městě.

Krnov hodnotili místní podnikatelé

Po loňském čtvrtém místě Krnova v krajské soutěži je letošní stříbrná medaile další výrazný úspěch. Navíc se loni Krnov stal držitelem titulu Skokan roku v rámci celé České republiky. Toto ocenění je pro Krnov skutečnou poctou, protože řadu informací pro potřeby srovnávacího výzkumu poskytují samotní krnovští podnikatelé.
„Právě z dílčího ocenění za spokojenost podnikatelů s přístupem radnice mám největší radost. Je signálem, že v přístupu k podnikatelům jsme zvolili správnou cestu, a ohodnocením naší snahy jim vyjít v rámci našich možností maximálně vstříc,“ uvedl místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Padesát kritérií

Krnov patří mezi obce s rozšířenou působností, které se ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě padesáti kritérií. Ta jsou rozdělena do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Zejména druhou oblast mohou svým chováním radnice a zastupitelstva výrazně ovlivnit například stanovením ceny pozemků nebo výší nájmů.
Pokračování na straně 3

Krnov je druhým nejlepším městem pro byznys

Pokračování ze strany 1 Mezi hodnocená kritéria dále patří například podnikatelské prostředí, rozsah a kvalita sítě dodavatelů a poskytovatelů služeb, dostupnost pozemků a prostorů pro podnikání, počet učňů a středoškolských studentů odborného vzdělávání, přístup veřejné správy, hospodaření radnice, počet strážníků nebo rozšířenost korupčního prostředí.

Setkávání radnice s podnikateli

Nejspíš to nebude náhoda, že Krnov vede také ve spokojenosti podnikatelů s přístupem radnice. Do příznivého hodnocení Krnova se nejspíš promítla také snaha ze strany vedení města o pravidelná osobní setkávání s místními podnikateli. „V loňském roce jsme zorganizovali tři setkání se skupinami podnikatelů na radnici. Byli to provozovatelé restaurací, zástupci stavebních firem a podnikatelé mající své provozovny na Hlavním náměstí. Od nich jsme se snažili získat informace o konkrétních problémech, které by jim město mohlo pomoci vyřešit,“ řekl místostarosta Krnova Michal Brunclík.
Pokusů o setkání s podnikateli bylo víc, ale kromě velmi plodné diskuse s majiteli provozoven na Hlavním náměstí vytížení podnikatelé jen těžko hledali čas na jednání s městem.
„Proto jsme se rozhodli pro opačný postup a nyní navštěvujeme firmy osobně. Komunikace je bezprostřednější a obě strany lépe získávají potřebné informace,“ dodal Brunclík.

Město pro byznys

Město pro byznys je nejrozsáhlejším výzkumem místních samospráv v České republice. Srovnává mezi sebou 205 obcí a přes dvacet městských částí hlavního města Prahy. Využívá k tomu největšího počtu kritérií. Výzkum získává více jak 20 tisíc dat z nezávislých zdrojů, jako jsou Český statistický úřad, Ministerstvo financí, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, či Ústav zdravotnických informací.

Město pro byznys Celkové pořadí ve srovnávacím výzkumu „Město pro byznys Moravskoslezského kraje 2012“ 1. Odry, 2. Krnov, 3. Opava, 4. Frenštát pod Radhoštěm, 5. Třinec, 6. Nový Jičín, 7. Český Těšín, 8. Vítkov, 9. Havířov, 10. Kopřivnice, 11. Bohumín, 12. Ostrava, 13. Bílovec, 14. Hlučín, 15. Frýdek­Místek, 16. Frýdlant nad Ostravicí, 17. Rýmařov, 18. Bruntál, 19. Jablunkov, 20. Karviná, 21. Orlová, 22. Kravaře.

Foto popis| SLAVNOSTNÍHO UDÍLENÍ krajských ocenění ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys se v úterý v ostravském Hotelu Imperial zúčastnil za město Krnov místostarosta Michal Brunclík (vlevo). Ten převzal dvě ocenění za zisk celkového druhého místa a za spokojenost podnikatelů s přístupem radnice.