Klatovy přeskočily v podnikatelské hitparádě Tachov

6.10.2011 Mladá fronta DNES str. 02 Kraj Plzeňský
Jaroslava Šašková
Nejlepší podmínky pro živnostníky a malé firmy jsou z celého kraje v Klatovech. Alespoň podle včera zveřejněných výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2011. Stříbrnou příčku obsadil loni první Tachov. Třetí skončilo Stříbro.

KLATOVY, PLZEŇ Jste rozhodnuti začít podnikat a ještě nevíte kde? Pak zkuste uvažovat o Klatovech. Druhé největší město v regionu totiž opakovaně vyhrává ve srovnávacím výzkumuMěsto pro byznys.
„Letos Klatovy zvítězily zejména díky kvalitním výsledkům v průzkumu mezi podnikateli,“ říká zpracovatel dat Michal Kaderka. Živnostníci a menší firmy v něm hodnotí podnikatelské prostředí, pracovní trh, cenové podmínky a veřejnou správu.
„Podnikání pomáháme transparentností. Snažíme se motivovat naše zaměstnance, aby byli vstřícní a zodpovědní,“ uvedl ve středu při přebírání ocenění klatovský místostarosta Václav Chroust. „Většinou jsou. Ale papírování mi ještě neodpustili,“ potvrdil s humorem pětatřicetiletý instalatér Jan N, který nechtěl uvést celé jméno. Živnostenské oprávnění si pořídil před třemi lety, když přišel o práci u jedné plzeňské firmy. „Nelituji toho. Tady na Klatovskumámmožná míň zakázek, než bych měl v Plzni. Ale když odvedu dobrou práci, tak si mě zákazník objedná i příště. A ještě mě doporučí známému,“ dodal.
Loni první Tachov letos obsadil stříbrnou příčku. Bodoval zejména v kvalitě lokality a přístupu veřejné správy, kde dokonce dosáhl nejlepších výsledků ze všech patnácti hodnocených měst. „Tachovu jsme udělili speciální ocenění za dobrý web, podprůměrnou zadluženost a úspěšnost v získávání evropských dotací a dobré výsledky v testu elektronické komunikace,“ informoval za partnerskou společnost Eurovia ředitel jejího plzeňského závodu Jan Muzika.
Na třetí příčku se z loňské šesté pozice vyhouplo Stříbro. Dílčího prvenství dosáhlo v průzkumu mezi podnikateli. Město navíc od hodnotitelů získalo i uznání za největší pokles nezaměstnanosti.
Za boj s dlouhodobou nezaměstnaností porota ocenila i Přeštice. Uznání za zlepšení bezpečnosti ve městě putuje do Nepomuku a za nejnižší kriminalitu do Sušice. Ocenění za otevřenost úřadu získala letos Plzeň. Blovická radnice má nejlepší emailovou komunikaci, Nýřany se blýskly rozvojem bytové výstavby a Rokycany zaujaly dobrým hospodařením. Stod dostal uznání za nejvyšší spokojenost podnikatelů s kvalitou lokality a Kralovice za nejvíce spokojené podnikatele s prací radnice.
Srovnávací výzkum Město pro byznys garantuje již pátým rokem Hospodářská komora ČR. Vyhlášení celorepublikového žebříčku 227 obcí se letos uskuteční 30. listopadu v Praze. Loni se nejlepším městem pro podnikání v tuzemsku stal Písek. Tachov obsadil sedmé místo.

FAKTA
Celkové pořadí
Město pro byznys 2011
1. Klatovy