Kde začít podnikat? Raději ve Velkém Meziříčí

10. 1. 2014, Horácké noviny

V rámci Vysočiny se Třebíč umisťuje pravidelně někde uprostřed. Mnohem lépe je na tom většinou Pelhřimov nebo Humpolec. Přední příčky obsazuje často také Velké Meziříčí. Města dokážou bodovat i v celorepublikovém srovnání.
Hned v prvním roce konání soutěže zbyla na Velké Meziříčí bramborová medaile. Pak se ale město v soutěži propadalo až na 161. příčku v roce 2011. V roce 2012 se dokázalo zlepšit a vyšplhalo na 57. místo. Výsledky za rok 2013, kdy Velké Meziříčí skončilo šesté, ho tedy právem řadí mezi skokany roku. „Vysvětluji si to tím, že na uživatelskou přívětivost služeb našeho úřadu a na co nejotevřenější vztahy samosprávy klademe od počátku volebního období ten nejvyšší důraz. Je možné, že letos naše snaha konečně začala přinášet ovoce,“ říká starosta Radovan Necid. „Jde především o společný úspěch pracovníků radnice, členů zastupitelstva a firem. Jim všem patří dík,“ dodává.
Ale vysvětlení může být i někde jinde, protože podobným vývojem v soutěži prošla i jiná města. Třebíč sice nikdy nebyla v první desítce, ale také se v roce 2011 dramaticky propadla (169. místo) a od té doby se zlepšuje. V roce 2012 obsadila v celorepublikovém srovnání 75. místo a v roce 2013 byla šestnáctá.
Srovnávací výzkum agentury Datank pravidelně hodnotí 205 měst a 22 pražských městských částí. Hodnotí se dvaačtyřicet kritérií rozdělených do dvou oblastí – podnikatelské prostředí (např. počet firem, cena za odvoz odpadu, kupní síla spotřebitelů, počet lékařů) a přístup veřejné správy (např. hospodaření radnice, počet strážníků, rychlost vyřizování agendy, výše daně z nemovitosti). Městem pro byznys 2013 se stal Humpolec.

Výsledky hodnocených měst z Vysočiny
(za rok 2013)