Jasné zakázky jako prestiž

Ekonom

Týdeník Ekonom odstartoval již čtvrtý ročník srovnávacího výzkumu mezi městy.

Město pro byznys 2011 Jen sedmnáct procent radnic zveřejňuje smlouvy uzavřené s dodavateli na internetu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Datank zveřejněného při úterním zahájení čtvrtého ročníku Města pro byznys, projektu týdeníku Ekonom zaměřeného na rozvoj podnikatelského sektoru.
»Každé srovnání městských zastupitelstev je dobré, hlavně když povede k jejich větší transparentnosti,« soudí Jan Farský, poslanec TOP 09 a starosta Semil.
Právě jeho město začalo se zveřejňováním smluv o veřejných zakázkách na internetu jako jedno z prvních.
Ale ani Písek, vítěz loňského ročníku Města pro byznys, nezůstává pozadu.
»Na podzim spustíme nový program, kde všechna data o veřejných zakázkách, od zahájení jednání až po konečný text smlouvy, budou snadno dostupná,« řekl jeho starosta Ondřej Veselý.
Na projektu Město pro byznys spolupracuje týdeník Ekonom se stavební firmou Eurovia CS. Záštitu převzala Hospodářská komora ČR.
Hodnotí se padesát kritérií, která mapují kvalitu podnikatelského prostředí a dané lokality, podmínky na pracovním trhu, přístup veřejné správy a cenové podmínky.
»Hledáme město, které podporuje podnikatele v rozletu. Nehodláme ale čekat až na konečné výsledky, chceme postupně oceňovat jednotlivé starosty za inovativní přístup,« zdůraznila šéfredaktorka Ekonomu Eva Hanáková.