Investicemi k podpoře místního podnikání? První ceny soutěže Město pro byznys jsou rozdané

Firmy nesmějí mít pocit, že je u nás nechceme. Tak by se dala shrnout strategie v oblasti podpory místního podnikání starosty Ostrova Pavla Čekana. A zdá se, že se mu vyplatila.Pod jeho vedením totiž Ostrov obdržel krajskou cenu soutěže Město pro byznys, kterou každoročně udílí týdeník Ekonom a jejíž další ročník právě startuje. Z Karlovarského kraje tak Ostrov postupuje do celostátního finále.

Ostrovští si přínos podnikání dobře uvědomují, nejen firmy si tak hýčkají. “Snažíme se jít podnikání naproti,” říká ostrovský starosta Pavel Čekan. Živnostníky proto podporují, jak se dá. Pokud se například začínající živnostník rozhodne pronajmout si pro podnikání městskou nemovitost, nemusí první rok platit žádný nájem.

Malé město, ve kterém žije bezmála 20 tisíc obyvatel, tak jen v minulém roce zaznamenalo nejrychlejší meziroční nárůst počtu živnostníků a firem. Podíl podnikatelů na obyvatele tak v Ostrově dosahuje 45 procent, což ho staví na třetí příčku mezi srovnávanými obcemi v celém Karlovarském kraji.

V dobré kondici se nachází také ostrovská městská kasa. Asi nejviditelnějším důkazem je nově opravený zámek, do něhož se přesunul městský úřad. Rekonstrukci, která vyšla na necelých 180 milionů korun, z většiny hradilo město z vlastních zdrojů. “Podařilo se nám také vysoutěžit mnohem nižší cenu,” prozrazuje ostrovský starosta v nově opravené kanceláři. Původní projektová cena podle jeho slov činila 260 milionů.

I díky této úspoře hospodaří radnice s přebytkovým rozpočtem. Podle starosty lze plusu dosáhnout relativně snadno: “Jdeme jen do toho, na co máme.”

Zdravými veřejnými financemi se mohou chlubit i v kraji Plzeňském, konkrétně v Horažďovicích, které také obdržely krajskou cenu Město pro byznys. “V porovnání se srovnatelně velkými obcemi máme o dva až osm milionů levnější provoz obecního úřadu,” chlubí se odstupující starosta Horažďovic Karel Zrůbek.

Jeho obec si také může dovolit bohatě investovat. Rekonstrukcí si například prošly vodárenské sítě a kanalizace, vznikla nová cyklostezka a nyní se opravuje náměstí. “Soutěž na jeho rekonstrukci vyhrála stavební firma z regionu,” pochvaluje si starosta Karel Zrůbek, podle kterého právě takové investice mají vliv na rozvoj podnikání.

Na investice směřují výdaje také v Nové Pace, která se umístila na prvním místě v kraji Královéhradeckém. Nyní v obci probíhá například rekonstrukce bazénu za 70 milionů korun. “Nechceme rozpočet projíst běžnými náklady,” vysvětluje odstupující starosta Rudolf Cogan. Pod jeho vedením tak obec výrazně šetřila, zrušila například městskou policii a zprivatizovala zdejší kino.

Vyhlašovatelem srovnávacího výzkumu Město pro byznys je týdeník Ekonom, partnerem společnost Škoda Transportation, odborným garantem CRIF – Czech Credit Bureau, zpracovatelem průzkumu agentura Datank. Do výběru jsou zahrnuty obce s rozšířenou působností, které jsou hodnoceny podle 34 kritérií.

V Horažďovicích si krajskou cenu převzali odstupující starosta Karel Zrůbek a tajemnice obecního úřadu Ivana Dušková.

Cenu Město pro byznys v Karlovarském kraji převzal starosta města Pavel Čekan.

Ekonom – 7.11.2014