In memoriam bývalému vedení města: Benešov má znovu titul Město pro byznys

Počtvrté se v osmileté historii ankety Město pro byznys, udělované týdeníkem Ekonom, umístil Benešov mezi středočeskými městy na nejvyšší příčce.

První místa aglomerace se šestnácti tisíci obyvateli získala hned napoprvé v roce 2008 (celkově v ČR na 9 místě) a dále pak v letech 2011 (6), 2012 (8) a nejnověji také za rok 2015.

Benešov si podle organizátorů soutěže prvenství zasloužil díky vysokému podílu kapitálových výdajů. V tomto kritériu byl Benešov loni druhý nejlepší v celém kraji. K vítězství mu pomohl také ukazatel iRatingu, který kalkuluje se zadlužeností obce. Benešov měl takzvanou dluhovou službu loni nejlepší, tedy nejnižší zadlužení, v celých středních Čechách a to ze všech 26 sledovaných měst.

„To jsou ty nejvýraznější důvody, proč byl Benešov zvolen podnikatelsky nejpřívětivějším městem ve Středočeském kraji,“ vysvětlil Jakub Splavec za tým organizátorů s tím, že hned za Benešovem skončily Poděbrady a na třetím místě Sedlčany. Vlašim obsadila čtvrtou příčku, Votice pak skončily šesté.

V oblasti podnikatelského prostředí se Benešov umístil zarok 2015 na předních příčkách také v počtu registrovaných pacientů na jednoho praktického lékaře.

„Je to super!“ řekl spontánně bývalý starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. „Vrátili jsme se znovu po dvou druhých místech na první příčku. Domnívám se, že to odpovídá práci, kterou jsme na radnici odváděli. Jsem rád, že jsme cenu dostali a že naše práce byla oceněna alespoň tímto způsobem,“ dodal nyní řadový zastupitel Benešova, Jaroslav Hlavnička.

Podle současného místostarosty Jiřího Švadleny, který cenu pro město Benešov přebíral, je dobré hospodaření v Benešově nastaveno dlouhodobě.

„Od devadesátých let minulého století se podnikatelské prostředí neustále zlepšuje. VBenešově se daří především menším a středním podnikatelům. Do budoucna bychom však rádi přilákali i větší firmy,“ uvedl Jiří Švadlena při přebírání ceny Město pro byznys 2015.

Region| Střední Čechy//23.2.2016 Benešovský deník str. 03 Benešovsko (zkl)