Humpolec má po pěti letech opět zlato v Městu pro byznys

12. 12. 2013, Pelhřimovský deník, Jihlavský deník

K prvenství městu podle pořadatelů soutěže dopomohla dobrá infrastruktura, ve srovnání s celorepublikovým průměrem o polovinu vyšší zastoupení velkých zaměstnavatelů, dostatek studentů v odborném vzdělávání, vstřícní úředníci, kvalitní podnikatelský obsah webových stránek nebo výsledky testu elektronické komunikace.
Na druhé příčce se umístila Příbram. Třetí místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys, který již šestým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy, obsadila už podruhé Dobruška. Výzkum zpracovala agentura Datank.
„Mezi dobré podmínky pro podnikatele můžeme v Humpolci řadit i podprůměrné ceny vodného a stočného a ve srovnání s průměrem České republiky je pro podnikatele i nižší daň z nemovitosti. Politika města v oblasti nastavování podnikatelských poplatků, především lázeňského či rekreačního, poplatku z ubytovací kapacity nebo za stánek patří v rámci České republiky k těm příznivějším,“ uvedl analytik agentury Datank Ondřej Pivoňka.
„V Humpolci je konzistentní řízení města už třiadvacet let. Nemění se politická reprezentace jako v jiných městech. To může být jeden z důvodů našeho vítězství. Radnice také navázala dobrý kontakt s podnikateli. Snažíme se s nimi diskutovat. Z umístění vpředchozích letech,kdyjsme často končili druzí, jsme si vzali ponaučení a snažili se mnohověcí zlepšit. Proto jsme rádi, že po pěti letech se nám znovu podařilo zvítězit,“ vysvětlil starosta Humpolce Jiří Kučera.

Vysočina bez dluhů

Jedno z hodnocení měst, takzvaný i­rating, je tvořeno ukazateli jako likvidita nebo výše dluhové služby.
V tomto směru z krajů nejlépe dopadla Vysočina, která má největší podíl všech obcí ČR bez rizika (A) až po obce s nízkým rizikem (B).
Druhý skončil se 73 procenty Středočeský kraj, třetí se 71 procenty Jihočeský kraj. „Průměrné zadlužení všech obcí ČR v roce 2012 v přepočtu na obyvatele činilo 6 284 Kč. Podíl obcí s dluhem se pohybuje okolo 50 procent. Ze zadlužených krajů dosáhl nejnižší zadlužení Kraj Vysočina, a to 3 707 Kč na obyvatele. Naopak nejvyššího zadlužení na obyvatele dosáhl Liberecký kraj s částkou 10 325 Kč,“ uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytička, Czech Credit Bureau.

Kdo dál bodoval z měst Vysočiny

1. Humpolec 6. Velké Meziříčí 10. Pelhřimov 11. Světlá nad Sázavou 16. Třebíč 18. Havlíčkův Brod 20. Žďár nad Sázavou 44. Pacov Pacov celorepublikově vyhrál v zastoupení velkých zaměstnavatelů, Havlíčkův Brod byl druhý až třetí v servisu pro podnikatele na webu radnice.
(tučně jsou města Pelhřimovska)