Hradec Králové se stal v kraji nejlepším městem pro podnikání

Krajské město se dostalo do čela srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2019. Hradec Králové je tedy v kraji nejlepším místem pro podnikání. Na dalších místech se umístila Dobruška a Nová Paka. Hodnotilo se z celkem patnácti měst v kraji.

Hradec Králové uspěl hlavně v hodnocení podnikatelského prostředí i v přístupu veřejné správy. „Hradec Králové má nejvyšší podíl firem. Těží také z dobré dopravní dostupnosti. Má v kraji nejkvalitnější webové stránky z pohledu podnikatele, nadprůměrně dopadl i v testu elektronické komunikace, která je ověřována fiktivními podnikatelskými dotazy,’ uvedli organizátoři srovnávacího výzkumu.
Atraktivnost města zvyšuje i vysoký podíl peněz, které dává magistrát na vzdělávání, kulturu a sport. V loňském srovnání byl Hradec Králové na deváté příčce.
„Můžu za město říci, že jsme velice rádi a je to pro nás čest, že jsme tuto cenu získali. Co se týká byznysu, město Hradec Králové se snaží podporovat podnikatele, zejména významná podpora byla v době koronavirové krize, kdy jsme se snažili podnikatelům prominout nájmy a myslím, že to také ocenili. Pokud jde o rozvoj podnikání, tak na tom pracujeme průběžně a soustavně,“ říká 1. náměstkyně primátora Hradce Králové Monika Štayrová.

Dobruška

Jako druhá se umístila Dobruška, která zvítězila loni. Dobruška láká cenami stavebních pozemků. To se odráží v nejrychleji se rozvíjející bytové výstavbě a v nadprůměrnému nárůstu počtu obyvatel. Má i nejnižší daň z nemovitosti a ve městě je v rámci regionu velice nízká nezaměstnanost.

Nová Paka

Třetí místo bylo v letošním roce přiděleno Nové Pace, která vyhrála předloni. Nová Paka má nejvyšší podíl podnikatelů a nejvyšší podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání. Ve městě jsou nejvyšší průměrné platy v kraji.
„Srovnávací výzkum Město pro byznys pomáhá samosprávám na základě sdílení zkušeností orientovat se v podnikatelském prostředí. Veřejnost na základě sestaveného žebříčku nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem zase může hodnotit práci svých zastupitelů. Sdílení dobré praxe a předávání zkušeností z jiných regionů jsou možnosti, které výzkum Město pro byznys samosprávám nabízí, a to je také důvod, proč ho Svaz měst a obcí ČR podporuje,“ říká předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Zdroj: hradeckadrbna.cz, 11. 9. 2020