Havířov bodoval v soutěži

14. 11. 2013, 5plus2

V celkovém hodnocení v rámci Moravskoslezského kraje byly nejlepší Odry před Novým Jičínem a Hlučínem, nejslabších výsledků dosáhl Český Těšín, Karviná a Bruntál. “Havířovu patří čtrnáctá příčka v kraji,” uvedla mluvčí města Eva Wojnarová.

Obce se ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit.

V kritériích podnikatelského prostředí se hodnotí například podíl podnikatelů, podíl firem, vývoj počtu ekonomických subjektů, cena za odvoz odpadu, cena vodného a stočného, aktuální ekonomický rozvoj, znečištění ovzduší, počet lékařů, cena bytů, nezaměstnanost, průměrný měsíční plat nebo změna počtu obyvatel. V této oblasti byl Havířov dvacátý z dvaadvaceti hodnocených měst kraje.

V kritériích přístupu veřejné správy se hodnotí například úspěšnost získávaní dotací, kapitálové výdaje, objem dotací na veřejnou dopravu, hospodaření radnice, dluhová služba, počet strážníků či spokojenost s přístupem radnice. Tady dosáhl Havířov na osmou příčku.

V hodnocení financí získaných z Evropské unie na obyvatele je Havířov nejlepší v kraji.

Soutěž, ve které se letos utkalo 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských městských částí, pořádá týdeník Ekonom.