Díky ní byla radost do Lipníka zavolat

Mladá fronta DNES str. 02 Kraj Olomoucký
Roman Helcl

Zápisník

Když se člověk ocitl na konci 90. let v centru Lipníka nad Bečvou, měl pocit, že se v kalendáři píše rok 1982. Okolní domy, lavičky, osvětlení či cesty svým vzhledem připomínaly spíše totalitní časy. Skoro to vypadalo, jako kdyby Lipník zaspal a málokdo si troufnul odhadnout, kdy se probere.
Vše změnil rok 2001, ve kterém město najednou nabralo nový vítr do plachet, opravilo centrum, zámek, hradby i park a za pár let se vyšvihlo mezi nejmalebnější místa v Olomouckém kraji, což ostatně potvrzuje i čerstvé ocenění v anketě Město pro byznys, o kterém píšeme v tomto sešitu na straně B4. Pokud jste v Lipníku nebyli, zkuste jej navštívit a projít zdarma s průvodcem trasu od centra až do zámecké zahrady. Nebudete litovat.
Když si vzpomenu na Lipník, vybaví se mi okamžitě jeho tisková mluvčí Magdalena Gladišová, která pro radnici začala pracovat v roce 2003.
S kolegy v redakci jsme ji zbožňovali. Nezapřela svou žurnalistickou minulost. Byla to profesionálka, která informovala objektivně, a její tiskové zprávy měly úroveň. Pro novináře byla radost jí zavolat, třebaže jsme někdy kladli nepříjemné otázky. Nebrala je osobně.
Když v roce 2009 odešla do invalidního důchodu, zůstali jsme v kontaktu. Magdalena Gladišová byla aktivní členkou Osadního výboru v Drahotuších, kde bydlela a kde založila časopis Drahotušské novinky. Kromě toho pracovala na obnově kroniky Drahotuš, pro kterou zpětně zaznamenala dění v letech 1990 až 2007.
Od minulého pátku už její příjemný hlas bohužel v telefonu neuslyšíme. Zemřela náhle ve věku 45 let. V redakci nás to všechny bolestivě zasáhlo.
Měli jsme ji rádi. Čest její památce!

Foto popis|

O autorovi| Roman Helcl redaktor MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední Morava