Děčín myslí na podnikatele. Získal titul Město pro byznys

Děčín v 10. ročníku průzkumu Město pro byznys uspěl díky největšímu počtu podnikatelů ze všech měst v kraji či nejnižšímu indexu stáří obyvatel. Vedení Děčína prvenství těší.

Nejlépe se podnikatelům v kraji daří v Děčíně, který letos získal první místo v hodnocení průzkumu Město pro byznys 2017. Letošní 10. ročník vyhrál díky největšímu počtu podnikatelů ze všech měst v kraji, nejnižšímu indexu stáří obyvatel, díky přístupu veřejné správy, nejnižšímu koeficientu daně z nemovitosti v kraji, nízkým cenám pozemků, webovým stránkám města i testu elektronické komunikace. V hodnocení všech šestnácti krajských měst s rozšířenou působností patří druhá příčka Teplicím a bronz Lovosicím. Všichni tři postupují do celostátního kola, vítěz bude znám v dubnu. Loni první Ústí nad Labem spadlo na sedmou příčku.

 „Hodnocením neříkáme, že kdo nezvítězil, dělá něco špatně, chceme ukázat, kde to dělají nejlépe. A za těch pár hodnocení to na všech radnicích funguje mnohem lépe než dřív. Přístup živnostenských odborů už je pro podnikatele takový, že nezní taková kritika jako dřív. Klacky pod nohy podnikatelům se dnes házejí na celostátní úrovni, ale na místní úrovni je to o životě v tom městě a radnice ví, co chtějí a potřebují, a podnikatelům vychází vstříc,“ zhodnotil ředitel projektu Petr Lutonský.

Letos poprvé se kritéria po konzultaci s městy i podnikateli trošku změnila, větší váhu proti předchozím osmi ročníkům má například dálniční dostupnost, kterou sice město nemůže příliš ovlivnit, ale pro podnikatele je důležitá. „Děčín sice nemá blízko českou dálnici, ale německou ano. I to sledujeme. Dalším důležitým kritériem byla například komunikace s živnostenským odborem, kdy jsme testovali elektronickou komunikaci, rychlost, odbornost informací i počet úředních hodin. Některé dnes dokonce mají úřední hodiny celý týden, ne den či dva v týdnu, jako to bylo běžné dříve,“ dodal Lutonský.

Proti minulým ročníkům ovšem z hodnocení žádná kritéria nebyla odstraněna, jen mají menší vliv. „Hodnotili jsme například poplatky za předzahrádky u restaurací, což se dotýká jen části oborů podnikání. Nám jde o to, aby výsledky byly použitelné pro celé toto spektrum. Dnes podnikatel chce vše najít pohodlně na webových stránkách, chce mít možnost si zavolat. Nechce ale nikam jezdit, protože mu to komplikuje život,“ přiblížil ředitel projektu.

Děčín první příčka opravdu potěšila. „Všechny obce a města se snaží o plynulý rozvoj a čas od času dostanou zpětnou vazbu, jestli jdou správnou cestou. A právě tato ocenění jsou milníky, kterých si velmi vážíme. Když jsme se dívali v Děčíně na kritéria, nešlo jen o veřejnou správu, ale i hodnocení od podnikatelů, mezi kterými proběhla velká anketa. Uspěli jsme všichni,“ sdělila první náměstkyně děčínské primátorky Hana Cermonová.

Druhé Teplice podle hodnocení, které zpracovává analytická agentura Datank, vynikají nejvyšším podílem malých a středních firem nebo třetí nejnižší nezaměstnaností. Vůbec nejlepší jsou Teplice z hlediska likvidity. Třetí místo berou Lovosice, které těží z výborné dopravní dostupnosti a celkově výborného podnikatelského prostředí. Mají v rámci kraje nízkou nezaměstnanost a naopak vysoký přírůstek obyvatel.

 „Ten je velmi vysoký třeba i v Bílině a vůbec v celém kraji, kde je toto hodnocení trošku specifické. Je to ale kritérium pro celou zemi. Dříve jsme také hodnotili, že čím levnější pozemky a byty, tím lépe. Dnes je kritérium odchylka od mediánu. Hodně vysoké ceny nejsou dobré, ale i velmi nízké ceny pozemků a bytů o dané lokalitě vypovídají,“ sdělil Lutonský.

Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region. Sem se může přihlásit jakékoli město, obec či sdružení obcí s každým projektem, který se snaží přilákat podnikatele a investory.

„Hodnoceny budou právě tyto projekty,“ vysvětlil Lutonský. Přihlášky zájemci mohou posílat na adresu mestoprobyznys@czechinvest.org do 31. března. Prvních šest nominovaných bude představeno v Praze na vyhlášení celostátních výsledků výzkumu Město pro byznys v dubnu 2018.

„Všechny obce a města se snaží o plynulý rozvoj a čas od času dostanou zpětnou vazbu, jestli jdou správnou cestou. A právě tato ocenění jsou milníky, kterých si velmi vážíme.“ Hana Cermonová, první náměstkyně děčínské primátorky

Zdroj: Mladá fronta DNES, 26. 2. 2018