Děčín je městem pro byznys

Firmám se v Děčíně podle ankety daří. Další města z okresu skončila na začátku druhé desítky krajského pořadí.

Děčín – Po roce se Děčín opět stal městem pro byznys Ústeckého kraje. Obhájil tak loňské vítězství ve stejnojmenném průzkumu.

Nejvyšší podíl podnikatelů, velmi vysoký nárůst počtu firem a živnostníků, nízké ceny stavebních pozemků. To všechno přineslo Děčínu v hodnocení plusové body. „V přístupu veřejné správy město boduje z pohledu podnikatele kvalitními webovými stránkami. Může se pochlubit rovněž nízkou daní z nemovitosti a vysokým podílem výdajů věnovaných na veřejnou dopravu,“ uvedl za pořadatele průzkumu David Pavlát.

Srovnávací výzkum Město pro byznys už jedenáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností.

Z Děčínska se tak do hodnocení ještě dostal na 11. místě Varnsdorf,o příčku níže pak skončil Rumburk.

Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.

„Velmi intenzivně u nás pracujeme na podpoře středního odborného vzdělávání. Zároveň nechceme, aby kvalifikovaní absolventi působili jinde, a proto podporujeme podnikání, aby u nás absolventi měli uplatnění,“ okomentoval obhajobu první příčky zastupitel a předseda finančního výboru města Děčín Pavel Herites.

Děčín je krajským městem pro byznys

Herites připomněl projekt, který se tento týden představil veřejnosti.

Jeho cílem je přilákat co nejvíce žáků devátých tříd na průmyslovou školu, která nabízí řadu technických oborů včetně technického lycea. Kromě města se do projektu zapojila také okresní hospodářská komora a především sedm největších strojírenských firem ve městě. Ty dlouhodobě trápí nedostatek lidí s technickým vzděláním, což u některých firem může vést i k odmítání zakázek. Neměl by je totiž kdo udělat.

„Jen třetina našich zaměstnanců má technické vzdělání.

Ostatní musíme zaškolit a to nás stojí hrozně moc peněz,“ přiblížil situaci ve strojírenství Martin Vošta z děčínské firmy Ryko, která patří k předním opravnám na železnici zaměřujícím se na nákladní vagony. Kromě Děčína se na pomyslných stupních vítězů umístily druhé Lovosice, které podle průzkumu těží z výborné dopravní dostupnosti a nízké nezaměstnanosti, a třetí Ústí nad Labem.

Jeho plusem je podle ankety vysoký podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání.

„Nechceme, aby kvalifikovaní absolventi potom působili jinde, a proto podporujeme podnikání, aby u nás absolventi měli uplatnění.“ Pavel Herites „Jen třetina našich zaměstnanců má technické vzdělání. Ostatní musíme zaškolit.“

Zdroj: Děčínský deník, 15. 2. 2019