CzechInvest hledá nejatraktivnější regiony pro investory

Důraz na vzdělávání v technických oborech. To mají společné nominovaní na cenu Investičně atraktivní region, kterou vyhlašuje agentura CzechInvest. „Je to čistě dobrovolná kategorie výzkumu Město pro byznys. Mohly se přihlásit jakékoliv obce nebo sdružení obcí,“ představil projekt Patrik Reichl z CzechInvestu, který je koordinátorem soutěže. Ta si vzala za cíl propagovat oblasti, které aktivně pracují na svém zatraktivnění pro podnikání.

„Celkem nám přišlo úctyhodných 25 přihlášek. Oproti minulému roku to je poloviční číslo, loni ale navíc probíhala i krajská kola,“ popsal rozdíly mezi současným druhým a loňským prvním ročníkem Reichl. Z přihlášených agentura vybrala šest postupujících do finálového kola – Kunovice, Letohrad, Litoměřice, Nový Bydžov, Slavkov u Brna a Žamberk. CzechInvest je vybral například na základě výše investic do infrastruktury nebo počtu podnikatelů na obyvatele.

První jmenované město se mezi finalisty probojovalo například i díky provozu vlastního podnikatelského inkubátoru, který se radnice ještě letos chystá rozšířit. „Kunovice se navíc od ledna pustily do dalších investic do rozvoje podnikatelského prostředí,“ říká Reichl.

Dalším moravským městem, které má šanci na vítězství, je Slavkov u Brna. Tamní radnice v loňském roce investovala do vybudování nové školní dílny pro technickou a manuální výchovu. „Vedení Slavkova si také uvědomuje, že z investičního hlediska je Brno už saturované, a proto radnice buduje vlastní průmyslovou zónu,“ nastínil důvody postupu města Reichl.

Třetím nominovaným je východočeský Letohrad. Město nabízí dobré prostředí hlavně pro už fungující a rostoucí firmy. CzechInvest také ocenil, že město dalo podnět ke vzniku Konsorcia zaměstnavatelů Orlicka – organizace sdružující školy, města a podniky v kraji.

To spojuje Letohrad s dalším finalistou, Žamberkem. Ten je aktivním členem stejné organizace. Město také snížilo daně z nemovitostí a radnice se pravidelně setkává s podnikateli, reflektuje jejich připomínky.

Litoměřice zase zaujaly agenturu otevřenou komunikací s podnikateli a tím, jak město klade důraz na technické vzdělávání. V Litoměřicích se každoročně koná veletrh TechDays a radnice podporuje Technický klub mládeže.

Posledním nominovaným je Nový Bydžov. Vedení města se opakovaně schází s podnikateli a představuje jim budoucí rozvojové projekty. Momentálně v Novém Bydžově pracují na dobudování dopravní a technické infrastruktury.

Města s příběhem Jako u jiných soutěží i v Investičně atraktivním regionu funguje princip divoké karty. Na jejím základě CzechInvest ještě do finální šestice přidal dvě města – Jeseník a Bystřici nad Pernštejnem, a to díky příběhům, které obě města mají. Jeseník zvítězil v kritériu počet podnikatelů na počet obyvatel.

„Přestože je město v odlehlé části země, obyvatelé se tomu dokázali postavit. Jelikož do města kvůli poloze nepřichází tolik investic, lidé začali sami podnikat,“ vysvětluje Reichl.

 V oblasti Bystřice se dříve těžil uran a po uzavření dolů logicky stoupla nezaměstnanost. Samo město situaci vyřešilo dobudováním průmyslové zóny. Nezaměstnanost tam nyní setrvale klesá.

Nominovaná města na konci května čeká prezentace před odbornou porotou. CzechInvest následně vyhlásí první tři místa na akci Investor a podnikatelská nemovitost roku.

CzechInvest propaguje oblasti, které aktivně pracují na atraktivitě pro vznik a rozvoj podnikání na jejich území.

Zdroj: Ekonom, 26. 4. 2018