Čeští podnikatelé jsou spokojeni

23. 10. 2013, Právo

Vyplývá to z dílčího průzkumu mezi 7000 podnikateli v rámci projektu Město pro byznys, který zpracovala agentura Datank.
Zápal a chuť do práce převládají mezi firmami i živnostníky, a to jak mezi začínajícími, tak zavedenými podnikateli. Největší entuziasmus vyjadřovali zástupci firem s obratem nad 300 miliónů ročně, těch bylo 96 %.
„Optimismus podnikatelů se projevuje i tím, že čtyřicet procent z nich uvažuje o dalším rozvoji svého byznysu. Rozšíření častěji plánují mladší firmy, například z oblasti IT, nebo exportní firmy ze zpracovatelského průmyslu. Naopak určitou stagnaci lze očekávat u výlučně domácích firem z oblasti stavebnictví a nemovitostí,“ uvedl Michal Pánek, manažer segmentového řízení v Komerční bance, která je partnerem letošního ročníku Města pro byznys.
Pokud podnikatelé uvažují o opuštění firmy, snaží se její budoucnost zajistit. Šestatřicet procent majitelů firem, které jsou většinou dobře zavedené, už má vyhlédnutého svého následovníka. Jen kolem deseti procent pak přemýšlí o odprodání podílu. Mezi těmito podnikateli se objevují majitelé menších firem s obratem přibližně 30 miliónů ročně.
Velkou překážkou jsou pro podnikatele bariéry ze strany státu, nejčastěji si stěžují na vysokou daňovou a administrativní zátěž či legislativní změny, které ztěžují strategické plánování. Třetina podnikatelů si také stěžuje na pokles poptávky a na problémy s druhotnou platební neschopností.