Český Těšín: Stříbrná pro českotěšínskou samosprávu za podnikatelské prostředí

Český Těšín se poprvé umístil na stupních v prestižním hodnocení Město pro byznys. První příčku vybojoval Frýdek-Místek, Český Těšín bral stříbro, vítěznou trojici doplnil Frýdlant nad Ostravicí.

Srovnávací výzkum, který zpracovává analytická agentura Datank a jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst obcí, hodnotí podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy ve všech 205 obcích s rozšířenou působností v České republice.

Město uspělo v mystery testování

Český Těšín boduje vůbec nejvyšším růstem počtu ekonomických subjektů, vysokým podílem právnických osob a nejvyšším počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání. V přístupu veřejné správy se můžeme pyšnit především nejkvalitnější elektronickou komunikací s podnikateli, která je ověřována mystery (utajeným) testováním.

Podle starostky Gabriely Hřebačkové, která převzala ocenění, se naše město v žebříčku posunovalo za poslední roky dopředu díky vytrvalé práci samosprávy, která nejen připravila průmyslovou zónu, za kterou v roce 2009 dostala prestižní cenu státní agentury CzechInvest. Kontinuálně ji ve spolupráci s největšími zaměstnavateli, ale i malými firmami, rozšiřuje.

 „Vedeme jednání s investory a hospodářskou komorou a nezapomínáme i na další rozhodující kritéria: Díky vybudovanému obchvatu máme přímý přístup do sítě dálnic a rychlostních komunikací, dbáme na vzdělání mladých lidí. Před rokem se u nás podařilo otevřít Střední zdravotní školu Agelu a přínosné je i rozšiřování na Albrechtově střední škole oborů, po kterých ke poptávka. Cením si vysokého hodnocení za kvalitní komunikaci úřadu. Revitalizace města zabránila většímu odlivu obyvatel, ve srovnání s jinými obcemi na Karvinsku, mnoho lidí se sem naopak stěhuje a zakládá i malé firmy, které jsou vždy solí hospodářského života země,“ zhodnotila starostka.

Výsledky srovnávacího výzkumuMěsto pro byznys jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, kde se odborníci na danou problematiku letos zaměřili například na aktuální legislativu, konkrétní projekty Svazu měst a obcí, na přípravu sčítání lidu, domů a bytů, které proběhne v roce 2021 nebo na efektivní správu obcí.

Srovnávací výzkum Město pro byznys již jedenáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice.

Zdroj: parlamentnilisty.cz, 2. 4. 2019