Byznys umějí v Praze 2

12. 12. 2013, Mladá fronta DNES

PRAHA Městem jako stvořeným pro byznys je Humpolec. Druhá je Příbram a třetí Dobruška. Vyplývá to ze srovnávacího výzkumu, který již šestým rokem hodnotí 205 českých obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí v Praze. Hlavní město má přitom pro svou výjimečnost žebříček vlastní.
Výzkum sledující 24 kritérií a pracující s dvaceti tisíci údaji zpracovala agentura Datank. Jde třeba o podporu podnikatelů, vstřícnost a ochotu úředníků či rychlost, s jakou vyřizují agendu.
To jsou věci, jež mohou radnice samy ovlivnit.
Vliv na umístění měl rovněž třeba počet žáků odborných profesí, množství podnikatelů v obci nebo kvalita uliční a inženýrské sítě.
A jaká městská část je tedy metropolitní obdobou Humpolce?
Praha 2. K vítězství jí pomohl zejména vysoký podíl podnikatelů a firem, podpora webových stránek nebo úspěšnost v získávání evropských dotací.
„Je to výsledek spolupráce politiků a úředníků. Již dnes máme řadu nápadů z podnikatelské sféry, které bychom chtěli v nejbližší době realizovat,“ uvedl tajemník úřadu Prahy 2 Michal Kopecký.
Na druhé příčce se umístila Praha 20, jež zaujala především rozsáhlými úředními hodinami radnice a nejrychlejším vyřizováním agendy. Bronzová Praha 8 se může pochlubit dobrou infrastrukturou a bytovou výstavbou. Naopak na úplném chvostu je Praha 18, 21 a 11.
To jsou výsledky ryze pražského žebříčku.
Analytička firmy Datank Gabriela Šamanová pro MF DNES zapracovala pražské radnice i do celostátní tabulky. „Obecně Praha dominuje v meziročním nárůstu počtu firem a podnikatelů. Praha 22 byla v rámci země druhá, hned za ní se umístila Praha 1 a Praha 15,“ říká Šamanová.
Praha 2 a 22 se pak dostaly do české TOP 20 s kvalitou webových stránek z pohledu podnikatelů.

My z šestky a dvacítky makáme

Pro pražské živnostníky a firmy jsou však možná zajímavější výsledky průzkumu o vstřícnosti úředníků. Tady bodovala Praha 6 a 20, jež v Česku braly dělené 10. až 22. místo. Naopak až na začátku třetí stovky skončila Praha 3. „Je ale nutné zmínit, že i u těch ‚nejhorších‘ byla s prací úřadu spokojena minimálně polovina podnikatelů,“ vysvětluje Šamanová.

Radní: Podpora podnikatelů je v Praze roztříštěná

Samotní podnikatelé, které MF DNES oslovila, ale žádnou podporu ze strany magistrátu či jednotlivých městských částí příliš nepociťují. „Pro mě nedělají vůbec nic. Naopak například poplatky za předzahrádky jsou v porovnání s jinými evropskými metropolemi neuvěřitelně vysoké. Třeba i desetinásobně,“ popisuje Jan Adámek, který podniká v centru města.
Navíc si stěžuje, že obchodníkům škodí špína a nepořádek na Václavském náměstí. „Nikoho nezajímáme, jen platíme“ přidává se restauratér, jenž nechtěl zveřejnit jméno. »
Pokračování na str. B3

Byznys umějí na Vinohradech, vyplývá z průzkumu
» Pokračování ze str. B1
„Aktuálně poměrně intenzivně diskutujeme o tom, jak vlastně podporu podnikatelů a spolupráci s nimi uchopit. Přiznávám, nebyla to ve světle třeba tunelu Blanka priorita číslo jedna,“ říká náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09).
Dále upozorňuje, že v minulosti byly veškeré aktivity Prahy kolem podnikatelů, rozvoje podnikání a propojení na vědu a výzkum neuvěřitelně roztříštěné. Jednu linii podle něj sledovala městská firma Rozvojové projekty Praha, radní pro IT Eva Vorlíčková zase organizovala otevřenou soutěž na podporu podnikání, vědy a výzkumu.
Do toho vznikaly takzvané podnikatelské inkubátory, které pomocí grantů pomáhají vzniku či rozvoji inovativních nápadů především malých a středních podniků.
Pod primátorem byla pro změnu vědecká, výzkumná a univerzitní aktivita, jež pomáhala firmám dostat se za dobrou cenu k mladým „mozkům“. A čtvrtou linií byl projekt Řemeslo žije, jenž měl mimo jiné zajistit podnikům v Praze příliv žáků z oborů, které téměř vymizely.
„Je nesmyslné, aby to bylo roztříštěné mezi čtyři radní. Ve finále jsme měli pocit, že se nedělá nic,“ podotýká Vávra. Proto by měl v následujících letech vzniknout ucelený koncept, aby se v něm firmy orientovaly. „Vůbec o nějakých podpůrných programech nevím. Nemám šajna,“ říkají doslova pražští podnikatelé.
Nicméně v listopadu rozjela Praha web www.akcelerace-praha.cz, kde je k dispozici přehled informací o nabídce služeb pro podnikatele a o projektech podpory podnikání na území metropole.
Magistrát podle Vávry uvažuje také o tom, že by jaksi „postrčil“ i menší radnice. „Chci zjistit, co pro městské části můžeme udělat. Třeba jim můžeme svěřit nebytové či komerční prostory, které hlavní město vlastní a lze je využít pro podnikání. Abychom jim ale něco kupovali, to je nesmysl,“ říká.
Od věci není ani zjednodušení legislativy, aby obchodníkům odpadlo martyrium na úřadech. Na něm městská rada pracuje.
Otázkou je, co se stane za rok po komunálních volbách. To totiž může zase vše ustat. Priority budou jednoduše jiné.

Pořadí v Praze

1. Praha2 1(2012) / 7 (2011)
2. Praha 20 4-5 / 20
3. Praha8 4-5 / 13